Solidar Śląsko Dąbrow

Obchody grudniowej rocznicy w regionie

Koncerty, konferencje naukowe, uliczne biegi oraz szereg innych wydarzeń zostanie zorganizowanych w naszym regionie w związku z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek. 1 grudnia w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przedstawiony został harmonogram grudniowych obchodów.  

Jak mówił podczas konferencji zorganizowanej w ŚCWiS Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku, tradycyjnie kulminacyjnym punktem rocznicowych obchodów w naszym regionie będą uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem mieszczącym się przed kopalnią Wujek. Uroczysta masza święta z udziałem rodzin zamordowanych górników oraz apel poległych zostaną poprzedzone 13 finałem Biegu Dziewięciu Górników. Pod Krzyż-Pomnik przebiegnie około 400 uczniów wraz z opiekunami z 40 szkół województwa śląskiego.

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podczas konferencji poinformował, że regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się 13 grudnia w Zabrzu-Zaborzu w kościele św. Jadwigi, nieopodal którego mieścił się największy ośrodek internowania w stanie wojennym na terenie dawnego województwa katowickiego.

Przewodniczący mówił również m.in. o koncercie „Pamiętamy”, który 17 grudnia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (szczegółowe informacje o koncercie można znaleźć tutaj) oraz o sztafetowym biegu ulicznym „Ocalić od zapomnienia”, którego uczestnicy 14 grudnia pokonają dystans dzielący kopalnie Piast w Bieruniu i kopalnie Wujek w Katowicach.

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaznaczył, że pacyfikacja kopalni Wujek była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w 150-letniej historii miasta. Prezydent zaprosił też na poświęcony  grudniowym wydarzeniom koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Chóru Filharmonii Śląskiej i zespołu Camerata Silesia, który  odbędzie się 16 grudnia.

Podczas czwartkowej konferencji Mariusz Siembiga, zastępca dyrektora oddziału Narodowego banku Polskiego w Katowicach poinformował , że NBP wyemituje z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego okolicznościową srebrną monetę.

Kalendarium obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek  w naszym regionie można znaleźć tutaj.

łk

Dodaj komentarz