Solidar Śląsko Dąbrow

Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

11 września w Dąbrowie Górniczej uczczono 40. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego. Ze względu na pandemię uroczystości były skromne. W trosce o zdrowie uczestników „Solidarność” zrezygnowała m.in. z rozbudowanej części oficjalnej, w tym przemówień bohaterów historycznych wydarzeń sprzed 40 lat.
 
Głównym punktem obchodów była uroczysta msza św. w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej. Wcześniej przedstawiciele „Solidarności” z ArcelorMittal Poland złożyli kwiaty pod Krzyżem znajdującym się za bramą główną Huty Katowice. Po nabożeństwie złożono też kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Katowickiego. 
 
W uroczystościach udział wzięli m.in. weterani „Solidarności” z przywódcą strajku w Hucie Katowice i sygnatariuszem Porozumienia Katowickiego Andrzejem Rozpłochowskim na czele, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S” Piotr Duda, reprezentaci władz śląsko-dąbrowskiej  „Solidarności”, przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „S” w ArcelorMittal Poland na czele z przewodniczącym Jerzym Goińskim. W obchodach uczestniczył też dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Sznajder.
 
W Hucie Katowice podpisane zostało ostatnie, po gdańskim, szczecińskim i jastrzębskim, z czterech Porozumień Sierpniowych. Robotnicy strajkujący w Hucie Katowice upomnieli się o prawo do zakładania wolnych związków w każdym zakładzie pracy w całej Polsce, a później jako pierwsi złożyli w sądzie wniosek o zarejestrowanie swojej struktury związkowej. 
 
as, ny
foto: Agnieszka Segda/MOZ NSZZ „Solidarność” AMP
 

Dodaj komentarz