Solidar Śląsko Dąbrow

Nowy układ zbiorowy w rybnickiej Ryfamie

Zakończyły się negocjacje zapisów nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w rybnickiej Ryfamie należącej do grupy Famur. 19 września dokument został podpisany przez pracodawcę i działające w firmie organizacje związkowe: NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ.
 
– Te zapisy z poprzedniego układu, na których nam najbardziej zależało, zostały zachowane. Dotyczą one m.in. wypłaty nagród jubileuszowych, nagrody z okazji Dnia Górnika oraz wyższej, niż wynikałoby to z przepisów Kodeksu pracy odprawy emerytalnej. Liczymy na to, że układ zostanie szybko zarejestrowany przez Państwową Inspekcję Pracy i zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku – mówi Marcin Wygryło, przewodniczący zakładowej „Solidarności”.
 
Wynegocjowanie nowego układu było związane z przejęciem przez Grupę Famur spółki Kopex, do której Ryfama należała. – Ten proces zakończył się w maju 2018 roku. Przeszliśmy do nowego pracodawcy ze swoim ZUZP, ale jego zapisy powinny obowiązywać tylko przez rok. Negocjacje nowego dokumentu były więc koniecznością, a w takiej sytuacji zawsze pojawia się niepewność, czy uda się przeforsować te rozwiązania, na które pracownicy najbardziej liczą – dodaje Marcin Wygryło. 
 
Ryfama zajmuje się produkcją maszyn górniczych. Zakład zatrudnia ponad 200 osób.
 
aga
 

Dodaj komentarz