Nowy układ zbiorowy pracy w sektorze obronnym
Znaczne podwyżki płac, wyższe dodatki za dojazdy do pracy i podróże służbowe oraz za pracę w nocy. To tylko część zapisów nowego układu zbiorowego dla żołnierzy i pracowników sektora obronnego w Holandii – poinformowała holenderska centrala związkowa CNV. Negocjacje pomiędzy organizacjami związkowymi a resortem obrony w sprawie zapisów nowego układu zakończyły się 23 czerwca. Porozumienie wchodzi w życie od 1 września. Będzie obowiązywać do 31 sierpnia 2028 roku.
Płace żołnierzy i pracowników cywilnych w sektorze obronnym od września wzrosną dwuetapowo. Od września 2026 roku o 6,5 proc., a następnie o 2 proc. od stycznia 2028 roku. Jak podkreślili przedstawiciele CNV, wśród zapisów układu kluczowe są te, które dotyczą kwestii płacowych, jak również ustalenia pozwalające na większa dbałość o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. – Dzięki temu wykonujemy bardzo potrzebny krok w celu utrzymania dotychczasowego personelu w sektorze obronnym, a zarazem przyciągnięcia nowych pracowników. Jest to niezwykle potrzebne na obecnym rynku pracy, w czasach, gdy sektor obronny stoi w obliczu poważnych wyzwań i stawia przed pracownikami wysokie wymagania – powiedział negocjator związku CNV Juan Schot.
Oprócz wymienionych wyżej podwyżek płac w układzie przewidziano trzy jednorazowe premie wynoszące w zależności od stanowiska 800, 900 i 1100 euro brutto Zwiększone zostaną również dodatki za dojazdy do pracy z 23 centów do 25 centów za kilometr ze skutkiem wstecznym od stycznia 2026 roku. Od września o 25 eurocentów za kilometr wzrosną też dodatki za podróże służbowe,
W układzie uwzględnione również wzrost dodatków za stanowiska wymagające dużego nakładu pracy, m.in. dodatek za nieregularne zmiany. Pracownicy cywilni powyżej 55. roku życia, którzy dobrowolnie zdecydują się na nocne zmiany, otrzymają dodatek w wysokości do 25 proc. stawki godzinowej
Porozumienie wprowadza także dodatkowe środki mające na celu lepsze godzenie życia zawodowego z prywatnym. Chodzi m.in. o podwyżkę dodatku za pracę zdalną, większe wsparcie dla opieki nad dziećmi i nieformalnej opieki podczas misji oraz ćwiczeń. Ponadto wprowadzany jest urlop żałobny, a obowiązek zwrotu kosztów urlopu rodzicielskiego zostaje zniesiony. – Obronność stawia ludziom wysokie wymagania, a czasem także ich rodzinom. Dlatego kluczowe jest wprowadzenie odpowiednich przepisów, które to zrekompensują – powiedział negocjator CNV.
– Obronność potrzebuje ludzi, zarówno doświadczonych pracowników, jak i nowych rekrutów. Nowy układ powinien zwiększyć atrakcyjność sektora obronnego na rynku pracy – podkreślił negocjator CNV.
Holenderskie wojsko należy do nielicznych sił zbrojnych na świecie, w których członkostwo w związkach zawodowych jest w pełni dozwolone. Około 80 proc. personelu wojskowego jest zrzeszone w organizacjach reprezentujących interesy pracowników, które biorą udział w negocjacjach dotyczących płac i warunków pracy (służby).
CNV to druga co do wielkości centrala związkowa w Holandii. Liczy kilkaset tysięcy członków. Największy holenderski związek FNV ma okoła miliona członków.
na podstawie informacji CNV, oprac. ny
źródło foto: Ministerstwo Obrony Holandii, CC0
