Solidar Śląsko Dąbrow

Nowy układ zbiorowy i podwyżki płac w Alstom Konstal

4 lipca w spółce Alstom Konstal w Chorzowie podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Dwa tygodnie wcześniej zakładowa Solidarność wynegocjowała podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników firmy.

Jak informuje Karol Pluszczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności, zapisy układu są korzystniejsze od tych, które obowiązywały w poprzedniej wersji dokumentu. W nowym ZUZP zawarte zostały wszystkie porozumienia, które związkowcom udało się podpisać z pracodawcą od 2001 do 2013 roku.

Zdaniem przewodniczącego dużym sukcesem jest stworzenie transparentnego taryfikatora płac oraz uaktualnienie wysokości płacy minimalnej na poziomu 2,8 tys. zł. – Po przepracowaniu roku każdy pracownik firmy powinien otrzymać wynagrodzenie przynajmniej w tej wysokości – mówi Karol Pluszczyk.

Zmienione zostały zasady przyznawania premii miesięcznej. Zgodnie z nimi jej wysokość nie będzie zależała od wyników kwartalnej oceny pracownika, tak jak do tej pory. – Wszyscy pracownicy będą otrzymywali premię miesięczną w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego – zaznacza Karol Pluszczyk. Podkreśla, że wcześniej jedni pracownicy dostawali do 10 proc. premii, a inni do 40 proc. – Te osoby, które miały wyższą premię, będą otrzymywały 10 proc., a pozostała część zostanie im wliczona do wynagrodzenia – wyjaśnia przewodniczący.

Zgodnie z zapisami ZUZP, jeżeli zaistnieje konieczność pracy w sobotę, pracownicy otrzymają za nią dodatek. Jednak wcześniej zgodę na pracę w tym dniu muszą wyrazić związki zawodowe.

Za sukces związkowcy uważają także zobowiązanie pracodawcy do systematycznego przekazywania informacji na temat średnich zarobków w firmie, sytuacji ekonomicznej spółki i ewentualnych zwolnień. – Takie informacje będziemy dostawać raz na kwartał, chyba że  wcześniej zwrócimy się o nie do pracodawcy – mówi Pluszczyk.

Projekt nowego ZUZP został przygotowany przez zakładową Solidarność. Negocjacje tego dokumentu z pracodawcą trwały półtora roku. 7 lipca układ zostanie przekazany do Państwowej Inspekcji Pracy do zarejestrowania. Związkowcy mają nadzieję, że zapisy dokumentu zaczną obowiązywać 1 sierpnia.

Jak informuje Karol Pluszczyk, dwa tygodnie temu w firmie podpisane zostało także porozumienie płacowe. Zgodnie z nim wszyscy pracownicy od 1 czerwca otrzymali podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 125 zł brutto. Szef zakładowej Solidarności podkreśla, że w poprzednich latach związkowcom udawało się wynegocjować większe podwyżki, jednak w tym roku ze względu na trudną sytuację całego koncernu nie byłoby to możliwe.  – Kondycja naszej firmy jest dobra, cały czas mamy zamówienia, ale Alstom ma problemy, rozważa nawet sprzedaż niektórych zakładów, więc w tej sytuacji nie mieliśmy szans na wyższe podwyżki – zaznacza Pluszczyk.

Zakład zajmuje się produkcją taboru szynowego, głównie wagonów tramwajowych. Spółka zatrudnia ok. 950 pracowników. 400 z nich to członkowie NSZZ Solidarność. – W ostatnich miesiącach zatrudnienie w firmie wzrosło o ok. 400 osób. Będziemy te osoby przekonywać, aby zapisywały się do związku. Systematyczne podwyżki wynagrodzeń i korzystne zapisy ZUZP, które udało nam się wynegocjować, na pewno będą sporym atutem – dodaje przewodniczący związku w chorzowskim Alstomie.

ak
foto: wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *