Solidar Śląsko Dąbrow

Nowa komisja Solidarności

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaworznie powstała komisja zakładowa Solidarności. – Nasz główny cel to działania na rzecz poprawy warunków płacy i pracy zatrudnionych w naszej stacji – mówi Jolanta Wójcik-Machejek, nowo wybrana przewodnicząca zakładowych struktur związku.  

– Przez kilka lat starałam się reprezentować interesy pracowników jako przedstawicielka załogi, ale przekonałam się, że taka samotna walka nie jest wystarczająco skuteczna. Stąd pomysł, aby założyć związek. Solidarność to silna struktura, z dobrym zapleczem merytorycznym i organizacyjnym. I jestem przekonana, że dzięki temu będziemy mogli skutecznie reprezentować interesy pracowników naszej stacji – podkreśla Jolanta Wójcik-Machejek.

Do zakładowej Solidarności zapisało się 25 spośród 33 pracowników, czyli 75 procent zatrudnionych. – Uważam, że to spory sukces, ale świadczy też o determinacji pracowników. Od lat sanepidy borykają się z poważnymi problemami. I to zarówno jeśli chodzi o finansowanie działalności tych placówek, jak i niski poziom wynagrodzeń pracownik – dodaje przewodnicząca.

Jak informują związkowcy z Regionalnej Sekcji Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, zarobki w stacjach sanepidu w woj. śląskim zarobki wynoszą ok. 2 tys. zł do 2,5 tys. zł brutto, a budżet inspekcji praktycznie nie jest zwiększany od co najmniej 10 lat. Jak podaje przewodnicząca Regionalnej Sekcji Anna Kamińska,  na utrzymanie jednej placówki budżet województwa śląskiego przekazuje rocznie 2,5 mln zł, gdy tymczasem jej potrzeby są szacowane są na 10 mln zł, czyli są czterokrotnie większe.
 

Dodaj komentarz