Solidar Śląsko Dąbrow

Nitroerg idzie do KGHM

KGHM Polska Miedź wygrał aukcję na sprzedaż 85 proc. akcji Skarbu Państwa w spółce Nitroerg w Bieruniu i Krupskim Młynie. Pozostałe 15 proc. udziałów, zgodnie z ustawą, nieodpłatnie przejmie załoga zakładu.

– Z tego inwestora jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wciąż będziemy funkcjonować jako firma z wyłącznie polskim kapitałem. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nasze przedsiębiorstwo wcześniej czy później zostanie sprywatyzowane, bo ten proces została wpisana w program prywatyzacyjny Ministerstwa Skarbu Państwa. Najważniejsze, że dla nas okazał się bezpieczny. Wcześniej mieliśmy obawy, że udziały Nitroergu wykupi któraś z konkurencyjnych firm, wyłącznie po to, aby przejąć rynek – informuje Piotr Nowak, przewodniczący Solidarności w Nitroergu.

Nowak wskazuje, że wprawdzie Nitroerg posiada kapitał na inwestycje, ale już sama marka KGHM Polska Miedź stanowi gwarancje dla przyszłości zakładu i jego załogi. Zdaniem przewodniczącego, taki inwestor, który do tej pory był odbiorcą produktów Nitroergu, stwarza możliwości uruchomienia w zakładzie nowych technologii, pozwalających na intensywny rozwój firmy. Związkowcy z Solidarności są  gotowi do  przystąpienia do rozmów z nowym właścicielem na temat pakietu gwarancji pracowniczych. Ich zdaniem umowa społeczna powinna zostać spisana w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Liczą, że w tych negocjacjach merytorycznie będzie ich wspierać działająca w KGHM bardzo prężna organizacja Solidarności.

Spółka Nitroerg rozpoczęła działalność 1 grudnia 2006 r. po formalnym połączeniu zakładów Nitron w Krupskim Młynie i ZTS „Erg-Bieruń” w Bieruniu. Efektem tej fuzji zakład jest  największym w Polsce producentem przemysłowych środków strzałowych.  Nitroerg zajmuje się również produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych oraz dodatku do paliw dla rafinerii. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *