Solidar Śląsko Dąbrow

Nie żyje Jan Ludwiczak

W środę 11 stycznia zmarł Jan Ludwiczak, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności” w kopalni Wujek w Katowicach. Miał 86 lat. Pogrzeb zmarłego odbędzie się w sobotę 14 stycznia w Katowicach – poinformował Krzysztof Pluszczyk ze Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni Wujek Poległych 16.12.1981

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego Jan Ludwiczak został aresztowany, a górnicy, którzy przyszli mu pomóc, zostali brutalnie pobici. To stało się jedną z przyczyn wybuchu strajku okupacyjnego w kopalni. Protest został brutalnie spacyfikowany przez oddziały milicji i wojska 16 grudnia. Zginęło wówczas 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

Podczas 30. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek Jan Ludwiczak tak wspominał na łamach Tygodnika Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” tamte tragiczne wydarzenia: „Takiej determinacji i solidarności moich kolegów nie mogłem przewidzieć. Gdy w więzieniu dowiedziałem się o zabitych i rannych w kopalni Wujek, to się popłakałem. To było chyba trzy dni po tej tragedii. Dwóch zabitych górników znałem osobiście: Zbigniewa Wilka i Józefa Czekalskiego, który mieszkał niedaleko mnie. Szczegóły poznałem dopiero przed samą Wigilią, gdy moja córka przyjechała do więzienia. Przywiozła mi jakieś ubrania, bo zabrano mnie tylko w samej koszulce. Jeden z internowanych dał mi sweter. To był profesor Walerian Pańko. Od tragedii na Wujku minęło 30 lat, a ja nigdy nie zapomnę o górnikach, którzy stanęli w mojej obronie.”

– Jan Ludwiczak był dla nas kimś niezwykle ważnym. To nie tylko pierwszy przewodniczący „Solidarności” w naszej kopalni po powstaniu związku. Został też wybrany przewodniczącym po ponownej legalizacji działalności „S”, na krótko przed przejściem na emeryturę. Ważne wydarzenia we współczesnej historii Polski były częścią jego życiorysu. Pochodził z Poznania i uczestniczył w robotniczych protestach w czerwcu 1956 roku. Też był wówczas aresztowany – opowiada Krzysztof Pluszczyk.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 14 stycznia. Rozpoczną się o godz. 10.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie (ul. Piękna 8). Jan Ludwiczak spocznie na cmentarzu w Panewnikach Starych w Katowicach.

ny
źródło foto: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności