Solidar Śląsko Dąbrow

Nie róbcie polityki, ratujcie szkoły

Ponad 200 osób pikietowało dziś przed bytomskim magistratem przeciwko planom likwidacji 5 szkół w mieście. W proteście wzięli udział nauczyciele, rodzice i uczniowie zamykanych placówek. Jak mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność, w wyniku likwidacji pracę może stracić przeszło 300 osób. – Są to nie tylko nauczyciele, ale także pracownicy obsługi i administracji. Te osoby będą miały ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia w mieście, gdzie wskaźnik bezrobocia jest jednym z najwyższych na Śląsku – mówi przewodniczący.

Władze miasta tłumaczą swoją decyzję niżem demograficznym, choć jak podkreślają związkowcy w gimnazjach przeznaczonych do likwidacji wcale nie brakuje uczniów, a w bytomskim „ekonomiku” i „mechaniku” kształcą się nie tylko uczniowie z Bytomia, ale także młodzież z miast ościennych i co roku jest tam więcej chętnych niż miejsc. – Władze nie przedstawiły żadnych racjonalnych argumentów. Likwidacja placówek cieszących się naprawdę dobrą renomą przyczyni się tylko do dalszej degradacji Bytomia. Młodzież będzie musiała szukać szkół w innych miastach, co oznacza w efekcie dalszy odpływ mieszkańców z Bytomia w przyszłości – przekonuje Lesław Ordon.

Zdecydowaną większość uczestników pikiety stanowili uczniowie szkół przeznaczonych do likwidacji. – Przyszliśmy tutaj żeby pokazać panu prezydentowi, że nie oddamy tak łatwo naszych szkół. Zespół Szkół Ekonomicznych ma być rozparcelowany między 4 różne placówki. My chcemy zostać w swojej szkole ze swoimi nauczycielami. W mojej rodzinie „ekonomik” jest obecny od zawsze. Chodziła tam moja babcia, moja mama, moja ciocia, chodzę ja i mam nadzieję, że mój młodszy brat również będzie się w nim uczył – mówił Dawid Jendrzok, uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bytomiu, jeden z organizatorów pikiety.

Nikt z władz miasta nie wyszedł do protestujących. 23 lutego w Bytomskim Centrum Kultury o godz.15.30 odbędzie się sesja Rady Miasta, w trakcie której odbędzie się głosowanie nad uchwałą intencyjną w sprawie likwidacji placówek oświatowych. Uczestnicy dzisiejszej zapowiedzieli swój udział w posiedzeniu oraz dalsze protesty w przypadku, gdyby radni zadecydowali o zamknięciu szkół.

Informacje o likwidacji dotarły do większości placówek w trakcie lub zaraz po feriach zimowych. Zgodnie z planem władz miasta uczniowie gimnazjów nr 12 i 13, zespołu szkół specjalnych nr 5 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych mają od pierwszego września zostać przeniesieni do innych placówek. Z kolei działalność Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych ma być wygaszana. Oznacza to, że od nowego roku nie będzie tam naboru, ale obecni uczniowie dokończą naukę.

zobacz też relację video

Dodaj komentarz