Solidar Śląsko Dąbrow

Nie potwierdzają, nie zaprzeczają

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach przedstawiciele zarządu ArcelorMittal Poland nie potwierdzili, ale też nie zdementowali informacji o planowanym zwolnieniu w 2012 roku ok. 3 tys. pracowników koncernu. – Taka postawa jest dla nas jasnym sygnałem, że szykowane są redukcje zatrudnienia – mówi Jerzy Goiński, szef Solidarności w AMP.

– Co prawda prace nad przygotowaniem do wygaszenia jednego z trzech wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej zostały wstrzymane, ale nie wiadomo na jak długo. Obawiamy się, że na początku 2012 roku rozpoczną się redukcje zatrudnienia i dotkną pracowników wszystkich oddziałów koncernu w naszym kraju – dodaje Jerzy Goiński.

Jego zdaniem takie redukcje będą przeprowadzane za pomocą coraz bardziej popularnej wśród pracodawców metody. – Po prostu przenosi się pracowników do firm zewnętrznych, gdzie są zatrudniani na gorszych warunkach, na umowach czasowych lub niby stałych, ale z zaledwie  dwutygodniowym wypowiedzeniem, więc mogą zostać praktycznie zwolnieni z dnia na dzień. I zawsze można powiedzieć: to nie my zwalniamy, mamy zatrudnienie dostosowane do poziomu produkcji, a w ślad za wahaniami koniunktury rynkowej w większym lub mniejszym stopniu korzystamy z usług firm zewnętrznych i agencji pracy tymczasowej. Wszystko odbywa się  białych rękawiczkach, ale zwolnienia są faktem – podkreśla przewodniczący Solidarności w AMP.

W trakcie WKDS przedstawiciele zarządu AMP przedstawili ustnie swoje postulaty dotyczące m.in. zbyt wysokich kosztów energii elektrycznej, kosztów emisji CO2 czy zapowiadanej podwyżki składki rentowej. – Z częścią tych postulatów dotyczących kwestii ekonomicznych i gospodarczych zgadzamy się. Jako związek odpowiedzialny jesteśmy gotowi wesprzeć pracodawców. Od miesięcy ostrzegamy, że skutki unijnej polityki klimatycznej są bardzo groźne dla polskiej gospodarki i dla polskiego rynku pracy. To, co dzieje się w AMP, jest kolejnym sygnałem ostrzegawczym – mówi Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Podczas WKDS przedstawiciele zarządu AMP zapowiedzieli, że wkrótce związkom zawodowym zostanie przedstawiony plan zatrudnienia w koncernie na 2012 rok i będzie on konsultowany ze stroną społeczną.

Dodaj komentarz