Nie można karać pracowników za to, że zachorowali
Propozycje Konfederacji Lewiatan są nie do przyjęcia. Pracownik nie może być karany za to, że jest chory i korzysta ze zwolnienia lekarskiego – mówi Piotr Nowak, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Konfederacja Lewiatan stwierdziła, że pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego powinny być bezpłatne, a pensję na zwolnieniu lekarskim należy obniżyć do 60 proc., z obowiązujących 80 proc. W ocenie wiceprzewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności zmiany proponowane przez pracodawców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan są krzywdzące dla pracowników, a pozorne oszczędności, na jakie powołuje się Lewiatan, w konsekwencji przekują się w znaczne koszty dla firm. – Pracownik ma prawo zachorować i przebywać na zwolnieniu lekarskim. Choroba jest zdarzeniem losowym, którego nie da się przewidzieć. O konieczności skierowania pracownika na L4 decyduje lekarz i powinniśmy to pozostawić w jego gestii. Pracownik nie planuje choroby, podobnie jak nie planuje zwolnienia lekarskiego – mówi Piotr Nowak.
Podkreśla, że nie można karać pracownika za to, że jest chory i ze względu na stan zdrowia nie może stawić się w pracy. Tymczasem pozbawienie pracowników zapłaty za pierwsze trzy dni choroby doprowadzi do tego, że chorzy będą przychodzić do pracy, szkodząc w ten sposób nie tylko sobie, ale także pozostałej części załogi. – Pracownicy przeziębieni, czy chorzy na grypę będą przychodzić do pracy, zarażając inne osoby. Dojdzie do takich sytuacji, w których zwolnienia i tak staną się nieuniknione, ale będą dotyczyły znacznie większej grupy pracowników. Jeżeli pracodawca będzie chciał utrzymać zdolność produkcyjną, będzie musiał korzystać z pracowników na zastępstwo lub z innych form zatrudnienia, a to zawsze generuje dodatkowe koszty – mówi Piotr Nowak. Przypomina, że na początku tego roku bardzo wiele osób chorowało na grypę, specjaliści mówili nawet o epidemii grypy, a takie sytuacje mogą się w przyszłości powtórzyć. – Wielu pracodawców dostrzega ten problem i wypłaca pracownikom przebywającym na zwolnieniach lekarskich pełne wynagrodzenie, a nie 80 proc. pensji, jak stanowią przepisy prawa – mówi.
Zdaniem wiceprzewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności Konfederacja Lewiatan, zamiast dążyć do karania pracowników za chorowanie, powinna promować dobre praktyki wśród pracodawców np. nagradzanie za brak absencji. – W części firm takie premie motywacyjne są już wypłacane. Część pracodawców nagradza pracowników za wysoką frekwencję w pracy co miesiąc, inni raz na kwartał lub w formie nagrody rocznej. Dobrze, że są pracodawcy, którzy rozsądnie podchodzą do tej kwestii – dodaje Piotr Nowak.
Zgodnie z obowiązującym prawem przez pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie pracownikowi wypłaca pracodawca. Po tym okresie zasiłek chorobowy zaczyna wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Agnieszka Konieczny