Nie ma odnowy bez Solidarności

W Jastrzębiu-Zdroju rozpoczęły się obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W uroczystościach bierze udział prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele władz samorządowych oraz związkowcy.

O godz. 9.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, który podkreślił, że wspominając wydarzenia sprzed 35 lat uświadamiamy sobie, iż stoimy przed kolejną szansą zmiany jakości polskiego życia społecznego. – Nasze marzenia i pragnienia są ciągle te same. Marzymy o Ojczyźnie, w której nie krzywdzono by człowieka prostego, by prawo brało go rzeczywiście w obronę – powiedział abp Skworc. Dodał, że marzymy też o Ojczyźnie prawdomównych polityków, mających na celu troskę o dobro wspólne. – Za klika tygodni będziemy mogli w wyborach parlamentarnych dokonać wyboru i powierzyć losy Ojczyzny, w tym nasze losy na najbliższe lata ludziom, którzy budzą zaufanie – powiedział metropolita katowicki.

Abp Skworc zaznaczył, że moralnym obowiązkiem związkowców jest upominanie się o prawa pracownicze, a obecnie jedną z najważniejszych rzeczy jest realizacja porozumienia w sprawie przyszłości górnictwa, które zostało podpisane w styczniu tego roku przez między rządem i stroną związkową. Kapłan zaapelował o rozwiązanie problemów tej branży, które dotyczą tysięcy górników i ich rodzin. – Dlatego dziś tu z Jastrzębia apelujemy o realizację porozumienia i o dialog, dla którego nie ma alternatywy – powiedział abp Skworc.

Kończąc homilię podkreślił, że Polska potrzebuje ludzi solidarnych, bo potrzebuje gruntownej odnowy moralnej.  – W przeszłości wołaliśmy „Nie ma wolności bez solidarności”, a potem „Nie ma solidarności bez miłości” – teraz, w kontekście powszechnego wołania o odnowę Rzeczpospolitej, trzeba wołać: „Nie ma odnowy bez solidarności!”. Tej społecznej i instytucjonalnej – dodał kapłan.

O godz. 11.00, uczestnicy uroczystości zgromadzą się pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka (dawny Manifest Lipcowy). Tam planowane są wystąpienia prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy. Na zakończenie obchodów pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Porozumienie Jastrzębskie podpisane zostało 3 września 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy i było kolejną, po Porozumieniu Szczecińskim i Gdańskim, umową społeczną zawartą między strajkującymi robotnikami i przedstawicielami komunistycznej władzy.

aga