Solidar Śląsko Dąbrow

Nie chcą pamiętać o 13 grudnia

Dzisiaj w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek miało się odbyć spotkanie z parlamentarzystami PO ze Śląska w sprawie organizacji ogólnopolskich obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Niestety do Muzeum nie przyjechał ani jeden poseł czy senator.

– Wysłaliśmy zaproszenia do wszystkich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej ze Śląska, gdyż to oni, jako przedstawiciele partii rządzącej, mają realny wpływ na decyzje rządu. Niestety przyjechał jedynie asystent pana posła Jana Rzymełki, kilku posłów i senatorów wysłało listy, od reszty nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi – mówi Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.1981.

Spotkanie w Muzeum Izbie Pamięci miało dotyczyć ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. – Zamierzaliśmy zwrócić się do parlamentarzystów z prośbą o wsparcie w realizacji uroczystości. Chcieliśmy, aby ogólnopolskie obchody odbyły się tu na Śląsku, bo to właśnie w naszym regionie było najwięcej ofiar, najwięcej internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Myślę, że ważne jest, aby tych ludzi należycie uhonorować. Niestety najwidoczniej parlamentarzystów te rzeczy nie obchodzą i wolą się oni zajmować wyłącznie swoimi, partyjnymi sprawami – mówi rozgoryczony Pluszczyk.

Pomysł zorganizowania spotkania z śląskimi parlamentarzystami powstał po tym, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło finansowego wsparcia organizacji obchodów rocznicy 13 grudnia. Co więcej minister Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że resort nie dołoży się również do Centrum Wolności i Solidarności, które ma powstać w muzeum na Wujku. Dodatkowo, jak informuje Krzysztof Pluszczyk, już dzisiaj wiadomo, że ani marszałek Sejmu, ani marszałek Senatu nie przyjadą na grudniowe uroczystości na Śląsku. – W dalszym ciągu będziemy szukać poparcia dla tej inicjatywy czy to u pana premiera Jerzego Buzka, czy też innymi drogami. Natomiast jest już prawie pewne, że z części planów będziemy musieli zrezygnować. – dodaje przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci.

Dodaj komentarz