Solidar Śląsko Dąbrow

Negocjacje MKPS z delegacją rządową bez porozumienia. W środę kolejna runda rozmów

Kolejna runda negocjacji między związkami zawodowymi i delegacją rządową nie przyniosła rozstrzygnięć. Rozmowy będą kontynuowane w środę 23 września od godz. 14.00. W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej trwa podziemny protest. 
 
– Na tę chwilę ustaliliśmy to, że negocjacje będziemy kontynuować jutro od godz. 14.00. Mogę jednak potwierdzić, że te rozmowy są na zdecydowanie wyższym poziomie, niż wszystkie poprzednie – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po trwającej blisko 11 godzin rundzie negocjacyjnej, która zakończyła się we wtorek 22 września tuż przed północą.
 
Przewodniczący przyznał, że podczas wtorkowych rozmów pojawiły się pewne koncepcje i projekty, które Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy musi szczegółowo przedyskutować we własnym gronie przed kolejnym spotkaniem ze stroną rządową. Jednocześnie podkreślił, że do momentu spisania porozumienia wszystkie plany  i ustalenia MKPS dotyczące akcji protestacyjnych obowiązują. 
 
Artur Soboń,  pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych określił wtorkowe rozmowy jako „dobre i uczciwe”. – To o czym dzisiaj rozmawialiśmy,  to są kluczowe,  kierunkowe kwestie,  które w dalszych rozmowach będą już rozwijane i omawiane, tak aby dojść do porozumienia – powiedział wiceminister Soboń.
 
Oprócz wiceszefa resortu aktywów państwowych Artura Sobonia w negocjacjach uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds.polityki surowcowej, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Piotr Dziadzio oraz szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Krzysztof Kubów.
 
Od poniedziałku 22 września w kopalniach Halemba, Bielszowice, Pokój i Wujek trwa podziemny protest. We wtorek do akcji protestacyjnej dołączyli górnicy z kopalni Piast-Ziemowit. Łącznie pod ziemią protestuje ok. 230 osób. W środę do akcji przystępować mają kolejne grupy górników w kolejnych kopalniach. Na piątek w Rudzie Śląskiej planowana jest manifestacja górników ze śląskich kopalń. Mają ich wesprzeć reprezentanci innych branż zagrożonych skutkami polityki klimatyczno-energetycznej UE oraz mieszkańcy Rudy i miast ościennych.
 
łk
 

Dodaj komentarz