Najpierw postojowe, później na bruk

60 pracowników Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych od wielu tygodni przebywa na tzw. „postojowym”. Otrzymują jedynie 60 proc. pensji. Najprawdopodobniej w styczniu zostaną im wręczone wypowiedzenia i trafią na bruk. Zwolnienia grożą kolejnym pracownikom zakładu. Ich sytuacja będzie głównym tematem zwołanego na 14 listopada posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

– To pracownicy Ślaskiego Zakładu PR, którym,  w związku z powstaniem spółki Koleje Śląskie,  w lecie wręczono wypowiedzenia. Po sierpniowym strajku kolejarzy wypowiedzenia wycofano i padły deklaracje, że ich problemy zostaną rozwiązane w trakcie rozmów w ramach tzw. szczytu kolejowego. Na razie szczyt nie przyniósł żadnych konkretów. Tymczasem sytuacja tych pracowników staje się coraz bardziej dramatyczna. Dlatego na nasz wniosek sprawą zajmie się Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego – mówi Mariusz Samek, szef Solidarności w Śląskim Zakładzie PR.

– To nie chodzi tylko o tych 60 pracowników, którzy są na postojowym. Wypowiedzenia już w styczniu może otrzymać nawet dwukrotnie więcej osób. Chcemy, aby powołana przez marszałka województwa spółka Koleje Śląskie przejęła tych pracowników od Śląskiego Zakładu PR.  Przecież gdyby nie ta spółka marszałka, ci ludzie mieliby pracę. Tymczasem z nieznanych nam przyczyn Koleje Śląskie, choć przejęły linię Gliwice-Częstochowa, to pracowników obsługi rekrutują z zewnątrz. A co z tymi ludźmi, którzy wcześniej tę linię obsługiwali w Śląskim Zakładzie Przewozów Regionalnych, mają po prostu trafić na bruk ? – pyta Teresa Błazucka, wiceprzewodnicząca „S” w Śląskim Zakładzie PR.

Związkowcy z Solidarności mają nadzieję, że podczas poniedziałkowego spotkania uda się znaleźć rozwiązanie, które uchroni pracowników Przewozów Regionalnych przed bezrobociem. – Bardzo dużo zależy od postawy przedstawicieli Zarządu Województwa – dodaje Samek.

Posiedzenie WKDS poświęcone problemom pracowników kolejowych Przewozów Regionalnych odbędzie się w poniedziałek 14 listopada w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Początek o godzinie 11.00. W posiedzeniu obok wojewody śląskiego wezmą udział przedstawiciele  kolejarskich związków zawodowych, zarządów spółek Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne oraz Zarządu Województwa Śląskiego.