Solidar Śląsko Dąbrow

Najbardziej skorzystają najmniej zarabiający

Pracownicy Urzędu Miasta Katowice oraz instytucji podległych miejskiemu samorządowi dostaną podwyżki w średniej wysokości 130 lub 150 zł brutto – to wynik negocjacji pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych a władzami Katowic. 
 
– Dzięki staraniom Solidarności to już kolejna podwyżka w ostatnich latach. Oczywiście wolelibyśmy, aby była ona większa. Ważne jednak, że najbardziej skorzystają najmniej zarabiający pracownicy oraz ci z najdłuższym stażem pracy – mówi Stefan Jendrysczyk, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej  NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych w Katowicach. 
 
Wynagrodzenia pracowników katowickich instytucji samorządowych wzrosną średnio o 130 zł brutto. Pracownicy, którzy obecnie zarabiają mniej niż 2,1 tys. zł brutto otrzymają średnio po 150 zł. Podwyżka zostanie rozdzielona na różne składniki wynagrodzeń. Część środków zostanie wliczona do wynagrodzeń zasadniczych. Pozostałe zostaną przeznaczone na dodatki stażowe, premie, dodatki służbowe oraz specjalne. Formalnie podwyżki zaczęły obowiązywać od 1 maja. – Rozmowy płacowe trwały przez wiele miesięcy i cieszymy się, że wreszcie udało się je sfinalizować. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie Dominikowi Kolorzowi, przewodniczącemu śląsko-dąbrowskiej Solidarności i jego zastępcy Mirosławowi Truchanowi, którzy osobiście zaangażowali się w negocjacje – zaznacza Jendrysczyk.  
 
Jak podkreśla, w trakcie negocjacji Solidarności udało się również uzyskać deklarację władz samorządowych Katowic, zgodnie z którą na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku strony rozpoczną się rozmowy nad opracowaniem zbiorowych systemów regulacji wynagrodzeń w Urzędzie Miasta i jednostkach organizacyjnych miasta. – To niezwykle ważne. Nasze płace są bardzo niskie i jednorazowa podwyżka nie załatwia tego problemu. Potrzebne jest wypracowanie długookresowych rozwiązań dotyczących kształtowania wynagrodzeń w kolejnych latach – dodaje przewodniczący. 
 
Podwyżka wynagrodzeń obejmie pracowników Urzędu Miasta w Katowicach oraz osoby zatrudnione w jednostkach i  instytucjach podległych katowickiemu samorządowi, czyli m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów czy Straży Miejskiej. Łącznie wyższe wynagrodzenia otrzyma kilka tysięcy pracowników. 
 
łk
źródło foto: pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz