Nagroda z zysku w Polskiej Spółce Gazownictwa

2500 zł brutto premii specjalnej otrzymają 10 lipca pracownicy sześciu krajowych oddziałów Polskiej Spółki Gazownictwa: w Zabrzu, Gdańsku, Poznaniu, Tarnowie, Warszawie i we Wrocławiu. To efekt porozumienia związków zawodowych z zarządem spółki w sprawie wypłaty nagrody z zysku za 2014 rok.

Na początku kwietnia związki zawodowe działające w PSG wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą, domagając się wypłaty nagrody z zysku spółki za ubiegły rok. Po zapowiedzi związkowców, że są gotowi do rozpoczęcia akcji protestacyjnych, 28 kwietnia zarząd firmy zdecydował się na podpisanie porozumienia z reprezentantami załogi. –  Pracodawca przyznał pracownikom nagrodę pod warunkiem, że odstąpimy od planowanych protestów. Ale wysokość tej premii specjalnej jest niższa niż postulowaliśmy. Zarząd z góry zaznaczył, że nie da więcej niż 2500 zł brutto – mówi Beata Pawlikowska, przewodnicząca Solidarności w zabrzańskim PSG.

Zgodnie z porozumieniem w najbliższym czasie wszyscy pracownicy PSG mają otrzymać jeszcze jedną premię. Do podziału wśród załogi pozostało 26 mln zł z funduszu premiowego na 2015 rok.  – Jesteśmy w trakcie rozmów na temat sposobu ich wypłaty. To są bardzo ciężkie negocjacje. Nam zależy na tym, by wszyscy pracownicy dostali po równo. Natomiast pracodawca uparcie stoi na stanowisku, by większe pieniądze dać kierownikom – informuje przewodnicząca.

Dodaje, że zawarte porozumienie gwarantuje też załodze PSG wypłatę premii na Boże Narodzenie w wysokości 1350 zł brutto. Zarząd zobowiązał się również do wstrzymania do 30 czerwca 2016 roku decyzji o zmianach w strukturze organizacyjnej PSG. Jak podkreślają związkowcy, ten zapis porozumienia był dla nich szczególnie ważny. – Nieuchronną konsekwencją tych zmian byłyby zwolnienia grupowe pracowników – wyjaśnia Beata Pawlikowska.

Spółka PSG wchodzą w skład Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Nafty i Gazownictwa. Łącznie zatrudnia ponad 10 tys. pracowników.

bea
źródło foto:pixabay.com