Solidar Śląsko Dąbrow

Multimedialny spektakl na Wujku

Oświetlone kopalniane kominy, budynki i drzewa. W powietrzu wojskowy helikopter, przed kopalnią wozy pancerne oraz statyści przebrani za górników i zomowców. Na 28-metrowej scenie rockowa muzyka i poezja. Wieczorem 16 grudnia przed kopalnią Wujek odbędzie się niesamowity multimedialny spektakl.

Wystąpią m.in. Anna Serafińska, Ryszard Rynkowski, Muniek Staszczyk, Paweł Kukiz, De Press, Luxtorpeda i Janusz Yanina Iwański, który jest dyrektorem muzycznym widowiska. Olgierd Łukaszewicz będzie recytował wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

– Za sceną na potężnym ekranie o wymiarach 18 na 8 metrów będą wyświetlane obrazy – historyczne zdjęcia, elementy filmowe i graficzne będą ściśle powiązane z muzyką. Każdy uczestnik widowiska otrzyma program, gdzie wszystkie sceny będą opisane wraz z kontekstem historycznym – zapowiada Przemysław Miśkiewicz, sekretarz Krajowego Komitetu Obchodów 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego.

– Zarówno repertuar, jak i artyści, zostali bardzo precyzyjnie wybrani. Myślę, że to będzie spektakl jedyny i wyjątkowy. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek coś podobnego wydarzyło się na polskich estradach. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy czują jedność z zamordowanymi górnikami z kopalni Wujek. To są nasi współcześni męczennicy i to im przez sztukę oddajemy hołd – mówi Janusz Yanina Iwański.

– Mam nadzieję, że będzie to atrakcyjna lekcja historii, nie tylko dla młodych ludzi, ale też dla przedstawiciele tego pokolenia działaczy związku, któremu doroczne uroczystości przed kopalnią Wujek wydawały się nazbyt sztampowe i pompatyczne. W ostatnich latach 16 grudnia przed kopalnią gromadziło się coraz mniej ludzi. Wierzę, że w tym roku będzie inaczej, że ludzie,będą chcieli posłuchać i zobaczyć tę wielką, multimedialną lekcję historii, jaką organizujemy w tym roku. Zapraszamy przed kopalnię Wujek – dodaje Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

Uroczystości tradycyjnie rozpocznie msza święta o godz. 16.00. O 18.00 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem-Krzyżem na Placu NSZZ Solidarność przy kopalni Wujek. Po powitaniu uczestników przez przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudę przemówienia wygłoszą prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął honorowy patronat nad rocznicowymi uroczystościami oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.  Po przemówieniach ok. 18.30 rozpocznie się multimedialny spektakl.
 

Dodaj komentarz