Msze św. dziękczynne w śląskich miastach

18 stycznia pracownicy kopalń i mieszkańcy śląskich miast wzięli udział w mszach św. dziękczynnych za uratowanie przed likwidacją 4 kopalń Kompanii Węglowej i tysięcy miejsc pracy. Dziękowali za podpisane porozumienie związkowców z rządem i modlili się w intencji górników, którzy narażając własne życie protestowali pod ziemią.

Z inicjatywy Solidarności z kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej przed budynkiem dyrekcji zakładu odprawiona została uroczysta msza św. Wzięło w niej udział ponad 1000 wiernych, górnicy, pracownicy kopalni i innych rudzkich zakładów, związkowcy wraz z pocztami sztandarowymi i mieszkańcy miasta. Celebrujący nabożeństwo ks. Andrzej Nowara z parafii św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śląskiej apelował do wiernych, by mimo pozytywnego rozwiązania problemu górników z Kompanii Węglowej, nie ustawali w modlitwach o miejsca pracy i przyszłość zakładów na Śląsku. Podkreślał, że polscy pracownicy mają dziś bardzo wiele problemów.

Msza św. w intencji pracowników kopalni Sośnica-Makoszowy odprawiona została w kościele pw. św. Jacka w Gliwicach. Nabożeństwo celebrował biskup gliwicki Jan Kopiec. Uczestniczył w nim przewodniczący Solidarności Piotr Duda, dyrekcja zakładu, samorządowcy oraz mieszkańcy Gliwic i Zabrza. W homilii bp Jan Kopiec podkreślił, że pracownicy kopalni mają to, o co walczyli, czyli miejsca pracy i swój zakład, ale teraz muszą dołożyć wszelkich starań, żeby go utrzymać.

W Jastrzębiu-Zdroju w kościele na Górce z inicjatywy związkowców z Solidarności odprawione zostało nabożeństwo w intencji Ojczyzny oraz nieustającej opieki św. Barbary nad polskim górnictwem.

Podpisane 17 stycznia przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy porozumienie z rządem zakłada, że nie dojdzie do zamknięcia żadnej kopalni Kompanii Węglowej. Część z nich ma zostać poddana restrukturyzacji. W rządowym programie dla górnictwa do likwidacji przeznaczone były kopalnie Bobrek-Centrum w Bytomiu, gliwicko-zabrzańska kopalnia Sośnica-Makoszowy, kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej i kopalnia Brzeszcze w Brzeszczach.

bg