Msza św. w intencji kolejarzy i ich rodzin

24 listopada w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach odprawiona została uroczysta msza św. w intencji kolejarzy i ich rodzin. W nabożeństwie wzięli udział pracownicy spółek kolejowych z Katowic i Zagłębia Dąbrowskiego, m.in. z PKP Cargo, Intercity i Kolei Śląskich.

Podczas homilii ks. dr Andrzej Suchoń, kapelan kolejarzy i proboszcz katowickiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przypomniał sylwetkę i męczeńską śmierć patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej, której wspomnienie obchodzone jest w kościele katolickim 25 listopada. – To człowiek początków kościoła, żyła w szczególnie trudnych czasach dla chrześcijaństwa, kiedy to prześladowano i męczono wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyznawali się do chrześcijaństwa – powiedział kapłan.

Podkreślił, że pomysł wyboru św. Katarzyny na patronkę kolejarzy zrodził się w Mysłowicach w 1851 roku, czyli 5 lat po powstaniu linii z Mysłowic do Wrocławia, będącej jednym z pierwszych połączeń kolejowych na Śląsku. Jego zdaniem dokonując wyboru mysłowiccy kolejarze kierowali się cechami charakteru św. Katarzyny, przede wszystkim jej niezłomną wiarą, gorliwością, mądrością i wytrwałością. – Pomyśleli, że skoro św. Katarzyna tyle wycierpiała i się nie załamała, skoro tyle doznała przeciwności i nie upadła na duchu, to i my obierzmy ją sobie za patronkę – mówił ks. Suchoń.

Kapłan zaznaczył, że św. Katarzyna powinna być wzorem dla kolejarzy, bo w zawód, który wykonują wpisany jest etos, poświęcenie i solidność. Nawiązał także do mądrości tej świętej, która dzisiaj powinna być rozumiana jako umiejętność wyciągania wniosków i podejmowania właściwych decyzji. – Powinniśmy się modlić do świętej Katarzyny o mądrych ludzi, którzy będą kierować koleją, o ludzi kompetentnych, takich, którzy mają odpowiednie kwalifikacje, którzy nie są nasadzani na stanowiska, ale rzeczywiście mogą coś zrobić – dodał.

Podczas homilii ks. Suchoń złożył także życzenia pracownikom kolei. Życzył kolejarzom, by św. Katarzyna zawsze była obecna w ich życiu oraz postępowaniu. – Chciałbym wam życzyć mądrości Ducha św. w rozwiązywaniu problemów zawodowych, ale także niezłomności i cierpliwości – powiedział kapłan.

Msza św. w katowickiej parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP od wielu lat jest jednym z najważniejszych punktów obchodów kolejarskiego święta w regionie śląsko-dąbrowskim.

aga