Solidar Śląsko Dąbrow

Mozaika ze św. Barbarą

15 grudnia na zewnętrznej ścianie cechowni kopalni Zofiówka (d. Manifest Lipcowy) odsłonięto mozaikę witrażową upamiętniającą pacyfikację jastrzębskich kopalń, w których w grudniu 1981 roku górnicy zastrajkowali, sprzeciwiając się wprowadzeniu stanu wojennego.

Mozaika składa się z około 20 tys.. elementów. Zajmuje powierzchnię blisko 100 metrów kwadratowych. – Mozaika przedstawia ten moment, gdy na kopalnię weszły oddziały ZOMO, zaczęło się pałowanie, a potem padły też pierwsze strzały. Nad całością tych scen widnieje św. Barbara, która chroni górników. Patrząc na tamte wydarzenia już z pewnego dystansu, jesteśmy przekonani, że to Boża opatrzność, opieka św. Barbary sprawiły, iż nikt wtedy nie zginął, że byli tylko ranni – mówi Roman Brudziński, szef „Solidarności” w kopalni Zofiówka.

Pomysłodawcami takiego upamiętnienia historycznych wydarzeń w jastrzębskich kopalniach byli reprezentanci „Solidarności” z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Początkowo chcieliśmy, aby mozaika została odsłonięta w grudniu 2021 roku, w 40. rocznicę pacyfikacji. Przez pandemię tego projektu nie mogliśmy zrealizować w planowanym terminie. Udało się teraz. Całość została zrealizowana w ekspresowym tempie, w ciągu pół roku – dodaje Roman Brudziński.

15 grudnia 1981 roku oddziały milicji i wojska przeprowadziły pacyfikację kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju, w której trwał strajk przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Po raz pierwszy użyto broni palnej przeciw protestującym górnikom. Rany postrzałowe odniosło czterech górników. Dzień później podczas pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek członkowie plutonu specjalnego ZOMO zastrzelili dziewięciu górników.

ny
źródło foto: biuro prasowe JSW/Joanna Karwot