Solidar Śląsko Dąbrow

Mostostal Zabrze pozbędzie się następnego zakładu

Mostostal Zabrze zamierza pozbyć się kolejnego zakładu produkcyjnego. Tym razem na sprzedaż wystawiona została Wytwórnia Konstrukcji Stalowych w Czechowicach-Dziedzicach. Związkowcy z Solidarności obawiają się o przyszłość 150 pracowników tej firmy.

Informacja o planach sprzedaży Wytwórni Konstrukcji Stalowych, która prowadzi działalność w ramach spółki Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe (MZRP), ukazała się na stronach internetowych Grupy na początku lutego. Wynika z niej, że Mostostal Zabrze chce sprzedać hale produkcyjne, biurowiec, magazyny oraz maszyny i grunty, które MZRP dzierżawi od Mostostalu Zabrze.

W czechowickiej wytwórni zatrudnionych jest 150 osób. – Nie mamy żadnej pewności, że gdy dojdzie do transakcji, pracownicy przejdą do nowego właściciela na podstawie art. 231 Kodeksu pracy i zachowają dotychczasowe warunki pracy i płacy, czy zostaną zwolnieni – mówi Andrzej Talaga, przewodniczący Solidarności w Mostostalu Zabrze.

Podkreśla, że Grupa Kapitałowa Mostostal Zabrze zamierza pozbyć się kolejnego zakładu w ramach reorganizacji i optymalizacji, którą prowadzi od kilku lat. – Sprzedaż zakładów przynoszących zyski jest trudna do uzasadnienia. Obawiamy się powolnej likwidacji całej Grupy – dodaje przewodniczący.

Jak informuje, w poprzednich latach sprzedana została stacja kontroli pojazdów w Zabrzu oraz znajdujący się w tym mieście Ośrodek Montażowo-Produkcyjny. Natomiast w grudniu ubiegłego roku firmie FAM sprzedana została Ocynkownia Opole, jeden z oddziałów spółki Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe. Zakład zajmuje się m.in. produkcją barier drogowych oraz cynkowaniem elementów stalowych. Wartość sprzedaży sięgnęła blisko 30 mln zł. – Ocynkownia przynosiła zyski. Nie był to zakład, do którego właściciele musieli dopłacać – mówi Andrzej Talaga.

Zaznacza, że pracownicy opolskiej firmy zostali przejęci przez nowego właściciela na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. Podobnie było w przypadku osób zatrudnionych w zabrzańskiej stacji kontroli pojazdów. Natomiast zdecydowana większość pracowników Ośrodka Montażowo-Produkcyjnego została zwolniona. – Pracę w pozostałych spółkach Grupy znalazło tylko kilkanaście osób – podkreśla związkowiec.

Mostostal Zabrze od 1994 roku notowany jest na giełdzie papierów wartościowych. Firma działa w branży budowlanej i jest jednym z największych generalnych wykonawców w Polsce. W podmiotach Grupy Kapitałowej Mostostal Zabrze zatrudnionych jest około
2 tys. pracowników.

aga
źródło foto: pixabay.com/CC0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.