Solidar Śląsko Dąbrow

Mistrzostwa świata w mini żużlu

W środę 6 lipca na stadionie miniżużlowym w Rybniku-Chwałowicach rozpoczyna się FIM Speedway Youth Gold Trophy 80cc, czyli zawody o Młodzieżowe Złote Trofeum w  Mini Żużlu 80 cm3. – To oficjalna nazwa, ale w rzeczywistości  to młodzieżowe indywidualne mistrzostwa świata w mini żużlu  – mówi Tadeusz Padowski, członek zarządu  Młodzieżowego Klubu Mini Żużlowego Rybki Rybnik. 

W zawodach wystąpi 54 najlepszych miniżużlowców świata z takich krajów jak Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Australia,  Rosja i oczywiście Polska. Na rybnickim torze pojawi się ośmiu reprezentantów naszego kraju, pięciu z nich to zawodnicy  MKMŻ Rybki Rybnik: Kacper Woryna, Kamil Wieczorek, Mike Trzensiok, Robert Chmiel i Krzysztof Wojaczek. – Kacper Woryna, który jest obecnie liderem Indywidualnych Mistrzostw Polski wystąpi w finale automatycznie. Liczymy, że pozostali zawodnicy powalczą w eliminacjach, ale konkurencja jest bardzo mocna – dodaje Padowski.

W zawodach w mini żużlu występują młodzi zawodnicy w wieku od 12 do 16 lat. Lecz nazwa mini żużel nie tylko stąd się bierze. Tory mini żużla są krótsze od „dorosłych” torów i mają maksymalnie 120 metrów do 200m długości ( tor w Rybniku ma 129 metrów). O wiele niższa też jest pojemność silników. Mają 80  cm3 , podczas gdy silniku w normalnym żużlu osiągają pojemność 500 cm3 . Inne też jest paliwo. Zamiast etanolu, którego charakterystyczny zapach unosi się na stadionach żużlowych, do baków motocykli mini żużla leje się etylinę z domieszką etanolu. – Ale mimo tych różnic to równie emocjonujący i widowiskowy sport jak „dorosły” żużel – mówi Padowski.

Zawody  Speedway Youth Gold Trophy 80cc rozpoczynają się 6 lipca po południu oficjalnymi treningami. 7 lipca będą rozgrywane ćwierćfinał. Dzień później półfinały. Finał indywidualny odbędzie się 9 lipca o godz.14.00. W niedzielę finał drużynowy. Jednym z patronów i sponsorów zawodów jest Śląsko-Dąbrowska Solidarność.

Dodaj komentarz