Solidar Śląsko Dąbrow

Mineralna z Ziemowita

Górnicy z Ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit mogą gasić pragnienie wodą czerpaną z głębokości około 400 metrów pod ziemią. Dzięki temu, że woda jest dostępna w sieci wodociągowej kopalni, dyrekcja zakładu nie musi jej kupować na rynku.

Woda pompowana z głębokości ponad 400 metrów pod ziemią przechodzi przez kopalnianą stację uzdatniania wody. Ma dużą zwartość składników mineralnych, około 800 miligramów na litr wody. Zawiera m.in. magnez, sód czy wapń. Jak zapewnia Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia, woda całkowicie spełnia wymogi dotyczące jakości wody pitnej przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Objęta jest stałą kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach.

Górnicy mogą swoją kopalnianą mineralną czerpać z 8 kranów znajdujących się w sąsiedztwie lampowni. Mają do dyspozycji 3 krany z wodą gazowaną, 3 z wodą niegazowaną i 2 z wodą gazowaną z sokiem.

Woda za pośrednictwem komunalnej spółki wodociągowej trafia także do części mieszkańców Lędzin.
Od Szczytu Klimatycznego COP24 w 2018 roku w Katowicach woda z lędzińskiej kopalni jest dodatkowo butelkowana. Z etykietą Aqua Co@l była jednym z przebojów tego wydarzenia. W ubiegłym roku zabutelkowano już 37 tysięcy sztuk, po 330 ml każda. Woda w butelkach nie jest jednak sprzedawana, przeznaczona jest do celów promocyjnych i wewnętrznych PGG S.A.

oprac. ny/materiały prasowe PGG
źródło foto: materiały prasowe PGG