Solidar Śląsko Dąbrow

Miliardy na małą i dużą retencję

Do 2027 roku na małą i dużą retencję przeznaczonych zostanie 7 mld zł – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z funduszy europejskich, głównie z programu FENiKS.

Na jednego Polaka przypada ok. 1600 m3 wody rocznie, a w okresie suszy wskaźnik ten spada poniżej 1000 m3. To oznacza, że zasoby wodne naszego kraju należą do najmniejszych w Europie, gdzie średnia na osobę wynosi 4500 m3 na rok. Pod tym względem Polska jest porównywana z Egiptem.

Obok niewielkich zasobów wodnych problemem stają się susze wynikające z rosnących temperatur i okresowych braków opadów. Z drugiej strony zagrożenie stanowią coraz gwałtowniejsze burze, co pokazały ostatnie nawałnice, które przeszły przez Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Skutki tych ulew dotkliwie odczuli mieszkańcy m.in. Dąbrowy Górniczej. 8 sierpnia wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt minut, by miasto zostało zalane, a jego ulice zamieniły się w rwące potoki.

Najbardziej skutecznym sposobem na walkę ze skutkami suszy i powodzi jest oszczędne gospodarowanie wodą oraz jej gromadzenie poprzez inwestowanie w małą i dużą retencję. Wspieranie tego typu inwestycji zostało wpisane w strategię zarówno Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i funduszy wojewódzkich. W najbliższych latach na ten cel przeznaczonych zostanie aż 7 miliardów złotych.

Jak poinformował NFOŚiGW na swojej stronie internetowej, 45 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców otrzyma środki m.in. na budowę kanalizacji deszczowej oraz infrastruktury pomagającej w zatrzymywaniu wód opadowych. Pieniądze na inwestycje, których celem będzie ograniczenie skutków suszy i powodzi, trafią także do instytucji państwowych takich jak Wody Polskie, Inspekcja Ochrony Środowiska, czy urzędy morskie. O środki na wodną infrastrukturę będą się mogły starać także samorządy.

W planach jest również m.in. opracowanie i aktualizacja strategicznych dokumentów w zakresie gospodarowania wodami, zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ochrony zasobów wodnych.
Pieniądze na te cele będą pochodziły głównie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENiKS). To kontynuacja dwóch wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020. Część inwestycji w małą i dużą retencję zostanie sfinansowana z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Agnieszka Konieczny
źródło foto: commons.wikimedia.org/Grzegorz Kilian/CC BY-SA 3.0