Solidar Śląsko Dąbrow

Mija 40. rocznica podpisania Porozumienia Katowickiego

Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A. w Dąbrowie Górniczej serdecznie zaprasza na uroczystą mszę świętą, która zostanie odprawiona w piątek 11 września w 40. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.00 w Sanktuarium pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej, ul. Kościelna 20.
 
Tegoroczne obchody rocznicowe podpisania Porozumienia Katowickiego ze względu na pandemię będą skromne. W trosce o zdrowie uczestników „Solidarność” zrezygnowała zarówno z rozbudowanej części oficjalnej, w tym przemówień bohaterów historycznych wydarzeń sprzed 40 lat, dlatego też odwołane zostały uroczystości zarówno pod Krzyżem znajdującym się za bramą główną Huty Katowice, jak i pod Pomnikiem Porozumienia Katowickiego. „Solidarność” z dąbrowskiej huty zaprasza natomiast do indywidualnego złożenia kwiatów pod pomnikiem.
 
W Hucie Katowice podpisane zostało ostatnie, po gdańskim, szczecińskim i jastrzębskim, z czterech Porozumień Sierpniowych. Robotnicy strajkujący w Hucie Katowice upomnieli się o prawo do zakładania wolnych związków w każdym zakładzie pracy w całej Polsce, a później jako pierwsi złożyli w sądzie wniosek o zarejestrowanie swojej struktury związkowej. 
 
as, ny
 

Dodaj komentarz