Solidar Śląsko Dąbrow

Mija 31. rocznica tragedii w kopalni Wujek

W niedzielę 16 grudnia mija kolejna rocznica tragedii w kopalni Wujek. 31 lat temu podczas pacyfikacji kopalni zginęło 9 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji rozpoczną się o godz.12.00 mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po mszy pod Pomnikiem-Krzyżem przed kopalnią Wujek odbędzie się apel poległych oraz złożenie wieńców i kwiatów.

– Tegoroczne uroczystości  nie mają takiej oprawy jak podczas ubiegłorocznej, okrągłej rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń. Nie będzie też tylu gości. Z pewnością za to wszyscy, którzy staną 16 grudnia pod pomnikiem, aby oddać hołd tragicznie zmarłym kolegom, przyjdą tam z potrzeby serca, a nie dlatego, że tak wypada – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

– Podczas niedzielnych obchodów, oddając cześć tym, którzy walczyli o wolną Polską w grudniu 1981 roku, będziemy chcieli mocno odnieść się do dzisiejszej rzeczywistości, spróbować odpowiedzieć na pytanie, jak sobie wyobrażali tę wolność, o którą wówczas walczyli i  jak żyją dziś.  Odpowiedź na to pytanie jest szczególnie ważna dla tych, którzy dziś są zwalniani z pracy, którzy nie mogą  utrzymać swoich rodzin, którzy żyją w ciągłym strachu o przyszłość – dodaje Dominik Kolorz.

Organizatorem uroczystości jest Komitet Obchodów 31. Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek. W jego skład wchodzą: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16.12.1981, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność,  NSZZ Solidarność KWK Wujek, dyrekcja KWK Wujek , katowicki oddział IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Szczegółowy program uroczystości:
godz. 12.00 – msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Katowice ul. Piękna 8
godz. 13.20 – przemarsz pod Pomnik-Krzyż na pl. NSZZ Solidarność przy kopalni Wujek
godz. 13.45 – apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem
 

Dodaj komentarz