Solidar Śląsko Dąbrow

Mija 30 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

19 października w 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki Polacy oddadzą hołd kapelanowi Solidarności. Główne uroczystości odbędą się w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie i na tamie we Włocławku, gdzie oprawcy wrzucili ciało ks. Jerzego do Wisły.

We Włocławku rocznicowe obchody odbędą się 17 i 18 października. Zainaugurowane zostaną w bazylice katedralnej koncertem „Światło prawdy” Michała Lorenca. Premiera trzyczęściowego utworu wokalno-instrumentalnego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Pomorskiej upamiętniać będzie zarówno bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, jak i jego zmarłą przed rokiem matkę Mariannę Popiełuszko. 18 października ulicami miasta przejdzie procesja z relikwiami ks. Jerzego do ołtarza polowego utworzonego przy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wzniesionego nieopodal włocławskiej tamy. Po koncelebrowanej mszy świętej, której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji włocławskiej bp. Wiesław Mering, relikwie przeniesione zostaną do świątyni. Tam hołd złożą im obecne na uroczystościach delegacje i poczty sztandarowe.

19 października, w dniu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu wierni będą się modlić o jego rychłą kanonizację. W żoliborskiej parafii ks. Jerzy wypełniał posługę kapłańską, na jej terenie znajduje się też jego grób. Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. Po nabożeństwie przedstawiony zostanie okolicznościowy program artystyczny z udziałem artystów scen warszawskich.

Swój liczny udział w rocznicowych obchodach w Warszawie i Włocławku zapowiadają związkowcy z Solidarności z całego kraju. W wielu miastach Polski organizują też lokalne uroczystości upamiętniające śmierć ich kapelana. Śląsko-dąbrowska Solidarność tradycyjnie oddała hołd ks. Jerzemu 8 października w Bytomiu, w 30. rocznicę przyjazdu kapłana do tego miasta. W uroczystościach wzięły udział związkowe delegacje z całego regionu wraz z pocztami sztandarowymi. Po mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, odprawionej przez ordynariusza diecezji gliwickiej bp. Jana Kopca, związkowcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W sierpniu 1980 roku ks. Jerzy Popiełuszko został duszpasterzem ludzi pracy. W stanie wojennym celebrował nabożeństwa za Ojczyznę. We wrześniu 1982 roku zorganizował pielgrzymkę robotników z Huty Warszawa do Częstochowy. Ta idea przerodziła się w tradycję corocznego ogólnopolskiego pielgrzymowania Ludzi Pracy na Jasną Górę. Pielgrzymka organizowana jest zawsze w trzecią niedzielę września. Ks. Jerzy publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” przestrzegał wiernych przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Kapłan był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy. 19 października 1984 roku został uprowadzony przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW, zwalczającego Kościół katolicki i zamordowany. Oprawcy wrzucili ciało księdza do Wisły przy tamie koło Włocławka. O zabójstwo księdza oskarżeni zostali Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Oprawcy skazani zostali na 25, 15 i 14 lat więzienia. Oskarżony o pomoc w zbrodni pułkownik Adam Pietruszka dostał 25 lat więzienia. Proces przed sądem w Toruniu nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności mordu, ani jego inspiratorów. Dziś wszyscy oskarżeni są już na wolności.

Beata Gajdziszewska

Beatyfikacja i kanonizacja

W lutym 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki. Już w 2001 roku zakończono jego diecezjalny etap, w którym przesłuchano 44 świadków. Rok później Kongregacja ds. Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku 2009 roku na prośbę polskich biskupów papież Benedykt XVI nadał sprawie priorytet, co oznaczało ominięcie 10-letniej kolejki do beatyfikacji. 19 grudnia 2009 roku papież podpisał dekret o męczeństwie ks. Jerzego. Błogosławionym ogłoszono go 6 czerwca 2010 roku podczas mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W imieniu papieża kapłana beatyfikował abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

20 września 2014 roku w diecezji Créteil we Francji rozpoczął się proces kanonizacji bł. ks. Jerzego. Autentyczność uzdrowienia za jego wstawiennictwem François Audelana badać będzie trybunał kanonizacyjny złożony z teologów i lekarzy–ekspertów. Jeśli się okaże, że cud był autentyczny w rozumieniu prawno-kanonicznym, to podjęte zostaną kolejne kroki kanonizacyjne.

bea

 

Dodaj komentarz