Solidar Śląsko Dąbrow

Mają Solidarność, mają podwyżki

Od 100 zł do 250 zł brutto podwyżki płacy zasadniczej otrzymają w maju wszyscy pracownicy Urzędu Miasta w Jaworznie. Wzrost wynagrodzeń uzależniony będzie od ich stawek osobistego zaszeregowania. Podwyżki wynegocjowała z pracodawcą utworzona  zaledwie przed rokiem zakładowa organizacja Solidarności.

– Niezwykle trudno było przekonać prezydenta miasta do wzrostu płac. Naszym koronnym argumentem były bardzo niskie zarobki pracowników. Połowa nie zarabiała nawet 2500 zł na rękę. Zanim powstał związek, to przez 12 lat pracownicy magistratu tylko raz otrzymali od niego podwyżkę. Było to 100 zł brutto. Pracodawca wykorzystywał fakt, że o wzrost płac w urzędzie po prostu nie miał się kto upomnieć  – mówi Halina Jamroz, przewodnicząca Solidarności w Urzędzie Miasta w Jaworznie.

Związek w jaworznickim urzędzie utworzony został w styczniu 2014 roku. Cztery miesiące później, w kwietniu udało się wynegocjować podwyżki po 186 zł brutto dla najmniej zarabiających pracowników magistratu. – Domagaliśmy się wówczas podwyżki dla wszystkich pracowników, ale suma, jaką pracodawca przeznaczył na wzrost płac była zbyt niska. Uznaliśmy, że lepiej ją podzielić wśród pracowników o najniższych zarobkach. Podwyżki otrzymali wówczas m.in. konserwatorzy, portierzy, sprzątaczki – wyjaśnia Halina Jamroz.

Obecnie Solidarność w jaworznickim Urzędzie Miasta zrzesza 142 osoby. W sumie magistrat zatrudnia ponad 430 pracowników.

bea

 

Dodaj komentarz