Mają nowy zakładowy układ zbiorowy pracy

Ujednolicenie stawek zaszeregowania, wprowadzenie nagrody z okazji branżowego święta i dodatków stażowych – to najważniejsze zapisy nowego zakładowego układu zbiorowego pracy, który został podpisany pod koniec ubiegłego roku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych S.A.

Andrzej Karol, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Baildon w Katowicach, która zasięgiem swojego działania obejmuje katowickie przedsiębiorstwo, podkreśla, że wypracowanie nowego ZUZP było bardzo trudne. Spółka powstała w wyniku połączenia dawnego Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych sp. zo.o. oraz Elektrowni Chorzów S.A. W nowej firmie znalazły się podmioty prowadzące odmienną działalność gospodarczą. Pierwszy, zajmujący się robotami drogowymi i dodatkowo posiadający dział kolejowy. Drugi, budujący i utrzymujący sieci energetyczne. – Po połączeniu tych firm zróżnicowanie stanowisk było ogromne. Z jednej strony byli pracownicy wyrabiający masy bitumiczne, z drugiej elektromonterzy, czy mechanicy serwisujący koparki oraz inny ciężki sprzęt budowlany. W nowym układzie udało nam się wprowadzić kilka grup zaszeregowania i uporządkować wszystkie stanowiska.

Jeden z zapisów ZUZP stanowi, że z okazji branżowego święta pracownicy przedsiębiorstwa otrzymają nagrodę w wysokości 15 proc. płacy minimalnej, która zostanie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za wrzesień. W 2018 roku będzie to 315 zł brutto. Związkowcom udało się też przekonać pracodawcę do wprowadzenia comiesięcznego dodatku stażowego w wysokości od 100 do 200 zł brutto. Pracownicy będą go otrzymywali po 5, 10, 15 i 20 latach pracy. – Większość pracowników firmy to osoby z dłuższym stażem. Bardzo często ich wynagrodzenia są niewiele wyższe od stawek pracowników, którzy dopiero rozpoczynają pracę – dodaje przewodniczący międzyzakładowej Solidarności.

W układzie znalazł się także zapis dotyczący odprawy emerytalnej. Jej kodeksowa wysokość, równa jednej pensji danego pracownika, będzie podwyższana o 10 proc. za każdy rok przepracowany w przedsiębiorstwie oraz w jego poprzednikach prawnych.

Niezależnie od ZUZP, w 2018 roku związkowcy planują rozpoczęcie negocjacji płacowych w firmie. W najbliższych tygodniach ruszą też rozmowy dotyczące regulaminu pracy i regulaminu premiowania, który zostanie stworzony od podstaw.

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A zatrudnia 139 pracowników. Do Solidarności należy ponad 35 proc. załogi. Firma powstała w 2016 roku.

aga
Źródło foto: pixabay.com/CC0