Solidar Śląsko Dąbrow

Loty patrolowe nad lasami

W najbliższych tygodniach tereny należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach będą patrolowane przez śmigłowce i samoloty. Zadaniem załóg tych maszyn będzie lokalizowanie pożarów i rozpoczynanie akcji gaśniczych.
 
Na realizację lotów przeciwpożarowych Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył przeszło 300 tys. zł. Kolejne 50 tys. pochodzi ze środków WFOŚiGW w Opolu. Do RDLP w Katowicach należą tereny leśne w województwach śląskim i opolskim.
 
Umowa w sprawie dofinansowania lotów patrolowych podpisana została 20 lipca. Podczas uroczystości prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek wskazywał na zagrożenie pożarami i potrzebę szybkiego reagowania na nie. – Chodzi o to, żeby jak najszybciej zlokalizować miejsce ewentualnego pożaru, rozpocząć gaszenie i zminimalizować straty – wyjaśniał prezes Bednarek. Samoloty patrolowo-gaśnicze oraz śmigłowce wyposażone w urządzenia gaśnicze najlepiej nadają się do tego typu zadań. Zaczynają gasić ogień przed pojawieniem się jednostek straży pożarnej, ponadto potrafią w ciągu kilkunastu minut uzupełnić zapas wody i wrócić na miejsce akcji.
 
Loty patrolowe-gaśnicze nad lasami potrwają do końca września. Jak poinformował rzecznik prasowy RDLP w Katowicach Marek Mróz, łącznie zaplanowano 120 godzin lotów, w których weźmą udział 2 śmigłowce oraz 4 samoloty. Część maszyn należy do Lasów Państwowych, pozostałe są własnością firmy prywatnej, u której RDLP w Katowicach zamawia loty.
 
aga
źródło foto: wfosigw.katowice.pl
 
 

Dodaj komentarz