List do wojewody śląskiego w sprawie górników z Kazimierza-Julisza

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zwrócił się do wojewody śląskiego Piotra Litwy o pilne zwołanie spotkania  z udziałem przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i samorządu w sprawie przyszłości pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności podkreślił, że przedstawiciele strony społecznej są gotowi usiąść do rozmów natychmiast.

– Nagła decyzja zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego o wygaszeniu wydobycia w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu do końca września, brak gwarancji pracy dla ponad 1000 pracowników kopalni i obawy o przyszłość ich rodzin mogą doprowadzić do wybuchu konfliktu społecznego na ogromną skalę – ostrzega Dominik Kolorz w liście przekazanym dziś wojewodzie śląskiemu.

– To, jak postępuje się wobec pracowników Kazimierza-Juliusza i ich rodzin, dla pracowników innych kopalń w regionie jest wyraźnym sygnałem, że wkrótce oni mogą być potraktowani podobnie.  Z dnia na dzień pozbawieni stabilizacji i miejsc pracy, pozostawieni sami sobie. Sytuacja w kopalni Kazimierz-Juliusz może być początkiem szerokiej fali niepokojów społecznych w całym regionie, związanych dramatyczną sytuacją w górnictwie. Dlatego tak ważne jest, aby Pan Wojewoda, jako przedstawiciel rządu RP w naszym regionie zareagował w sposób zdecydowany i dołożył wszelkich starań, aby do wybuchu konfliktu nie dopuścić i doprowadzić do rozmów, mających na celu wypracowanie trójstronnego porozumienia w sprawie przyszłości pracowników sosnowieckiej kopalni – podkreślił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

17 września ulicami Sosnowca i Katowic przejdzie manifestacja w obronie pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz. Protestujących górników i ich rodziny wesprą członkowie Solidarności z innych kopalń i zakładów pracy z całego regionu.

ny
źródło foto:wikimedia.org/Smiley.toerist