Solidar Śląsko Dąbrow

List do Platiniego

O interwencję w sprawie zwalnianych za przynależność związkową pracowników Biedronki, przewodniczący Piotr Duda zwrócił się do Michela Platiniego, prezydenta UEFA. Jak przekonuje w wysłanym dzisiaj apelu do Platiniego przewodniczący Solidarności, skandaliczne praktyki Jeronimo Martins Dystrybucja S.A., właściciela sklepów Biedronka, kładą się cieniem nie tylko na krajowej federacji piłkarskiej, ale także na całych przygotowaniach do Euro 2012.

„Solidarność – organizacja, która doprowadziła do przemian w Środkowo-Wschodniej części Europy i dzięki której demokratyczna Polska może być gospodarzem turnieju w 2012 roku będzie prowadzić wszelkie dopuszczalne prawem działania, służące obronie naszych członków. Obawiamy się, że po części uderzą one w obraz przygotowań do Euro 2012. Dlatego apelujemy do Pana o zainteresowanie tematem i ewentualną interwencję” – napisał w apelu Platiniego, Piotr Duda.

Jeronimo Martins Dystrybucja S.A. właściciel sklepów Biedronka jest jedną z firm, która włączyła się w przygotowania Euro 2012 poprzez sponsorowanie polskiej drużyny piłkarskiej. Jednocześnie jest to firma, w której od lat dochodzi do naruszeń praw pracowniczych. W ostatnim czasie Biedronka posunęła się do szantażowania pracowników poprzez namawianie ich do wypisywania się ze związku w zamian za przedłużenie umowy o pracę. Pracę w ten sposób straciło już kilkadziesiąt osób a ich jedyną winą było to, że skorzystali z prawa do zrzeszania się w związek zawodowy. Prawa, które w Polsce gwarantuje im Konstytucja. 

Dodaj komentarz