Solidar Śląsko Dąbrow

List do ambasadora Chin

Śląsko-Dąbrowska Solidarność zwróciła się dziś do ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej o interwencję w sprawie sytuacji społecznej w firmie Nexteer Automotive Poland w Tychach. – Z naszych ustaleń wynika, że właścicielami Nexteer są chińscy przedsiębiorcy, a to, co dzieje się w Nexteer, z pewnością nie służy dobrze wizerunkowi chińskich inwestorów w Polsce – mówi Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej „S”.

– Poinformowaliśmy ambasadora o bezprawnym zwolnieniu z pracy Grzegorzy Zmudy, przewodniczącego Solidarności w Nexteer Automotive Poland i o tym, iż w zakładzie dochodziło też do przypadków zastraszania i szykanowania pracowników za ich przynależność do związków zawodowych. Mamy nadzieję, że interwencja ambasadora wpłynie na zmianę postawy zarządu Nexteer i że w tej firmie będą przestrzegane prawa pracownicze i związkowe. A pierwszym krokiem, świadczącym o zmianie postawy kierownictwa spółki, powinno być przywrócenie do pracy zwolnionego przewodniczącego – podkreśla Dominik Kolorz.

– Zarówno Chińczykom, jak i Polakom zależy na wzajemnej współpracy gospodarczej. Jeśli chińskie inwestycje w Polsce oznaczają tworzenie nowych miejsc pracy, to my witamy je z radością. Lecz jeśli w zlokalizowanych w Polsce zakładach z chińskim kapitałem nie będą przestrzegane prawa pracownicze i związkowe, nie będą szanowane europejskie standardy, to my takich inwestycji nie chcemy – dodaje szef Regionalnej Sekcji Motoryzacji Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Arkadiusz Malatyński.

– Jeśli sytuacja w Nexteer nie ulegnie zmianie, wtedy, niezależnie od postępowania toczącego się już w sądzie pracy, związek podejmie dalsze działania, mające na celu przekonanie właścicieli Nexteer do poszanowania obowiązującego prawa i standardów dialogu społecznego. Podejmując te działania, kwestię wizerunku chińskich inwestorów w naszym kraju będziemy zmuszeni uważać za sprawę drugorzędną – czytamy w liście otwartym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność do ambasadora.

Jak podają związkowcy z Regionalnej Sekcji Motoryzacji, spółka Nexteer Automotive Poland, należy do firmy Nexteer Automotive, stanowiącej własność firmy Pacific Century Motors, którego udziały skupiają państwowy chiński holding AVIC Automobile Industry Holding oraz Beijing E-Town International (spółka miasta Beijing).

przeczytaj pełną treść listu otwartego do ambasadora

Dodaj komentarz