Solidar Śląsko Dąbrow

Liczy się skuteczność

Podwyżki wynagrodzeń, ochrona miejsc pracy podczas epidemii COVID-19 i poprawa dialogu z pracodawcą – to najważniejsze tegoroczne osiągnięcia „Solidarności” z  fabryki Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do związku zapisało się ponad 100 osób. 
 
– Ludzie przychodzą do nas, bo widzą, że jesteśmy skuteczni – mówi Mariusz Kruków, przewodniczący zakładowej „Solidarności”. Organizacja związkowa powstała w gliwickiej fabryce pod koniec 2018 roku, ale Mariusz Kruków kieruje nią dopiero od listopada zeszłego roku. Jedną z pierwszych decyzji nowego przewodniczącego było rozpoczęcie negocjacji płacowych z pracodawcą. W marcu, tuż przed epidemią COVID-19, udało się zawrzeć porozumienie w sprawie podwyżek. Dotyczyło pracowników wynagradzanych „godzinowo”, którzy stanowią zdecydowaną większość załogi firmy. Związkowcy uzgodnili z pracodawcą, że podwyżki będą miały charakter uznaniowy i zostaną uzależnione od kwalifikacji oraz od oceny pracy poszczególnych osób. Mariusz Kruków podkreśla, że podwyżka mogła wynieść do 12 proc. stawki godzinowej. Jeden z zapisów porozumienia dotyczył także podniesienia najniższej stawki godzinowej z 17 zł do 18,80 zł brutto dla pracowników produkcyjnych oraz z 19 zł na 20,50 zł brutto dla pracowników logistyki. 
 
W jego ocenie, kolejnym sukcesem związku jest ochrona pracowników przed zwolnieniami po spowolnieniu produkcji wynikającym z epidemii COVID-19. W kwietniu w fabryce wprowadzono postojowe, na które skierowano większość pracowników. – Podpisaliśmy z pracodawcą porozumienie, dzięki któremu za czas postoju ludzie otrzymali pełne wynagrodzenie – mówi Kruków. Z kolei w maju w fabryce zaczęło obowiązywać porozumienie podpisane przez związek z przedstawicielami zarządu firmy w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Zakładało ono obniżenie wymiaru czasu pracy o 20 proc., proporcjonalną redukcję wynagrodzeń oraz gwarancję utrzymania miejsc pracy przez 6 miesięcy, czyli do końca października. – 1 sierpnia wszyscy wrócili do pracy. To, że nikt nie został zwolniony, przekonało część osób do związku. Pracownicy zwracają też uwagę na inne rzeczy, które robimy. W ostatnim czasie udało nam się pomóc kilku osobom w wynegocjowaniu indywidualnych podwyżek. Dla innych ważne są bonusy, na które mogą liczyć członkowie „Solidarności”, takie jak zniżki na paliwo czy na bilety do Energylandii. Dużym zainteresowaniem cieszą się też porady prawne, których udzielają związkowi prawnicy – dodaje. 
 
Związkowcy wypracowali też zasady dialogu z pracodawcą. – Uzgodniliśmy, że będziemy się spotykać co dwa tygodnie i rozmawiać o sytuacji zakładu oraz o problemach zgłaszanych „S” przez pracowników – mówi przewodniczący „Solidarności” w fabryce. W dalszym ciągu jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas tych spotkań jest ochrona miejsc pracy, ale związkowcy przedstawili też kolejne postulaty. Dotyczą one m.in. wprowadzenia nowych zasad nagradzania pracowników i podwyższenia nagród jubileuszowych, które stoją w miejscu od 20 lat.
 
W fabryce Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach zatrudnionych jest ok. 1300 osób. Zakład produkuje amortyzatory do różnych marek samochodów. 
 
aga
 

Dodaj komentarz