Let Poland Be Poland
16 grudnia w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się koncert „Let Poland Be Poland” inspirowany wydarzeniami sprzed 40. lat – wprowadzeniem stanu wojennego i tragedią w kopalni Wujek. Na scenie wystąpili Tomasz Budzyński, Mateusz Pospieszalski, Grzegorz i Patrycja Markowscy, Renata Przemyk, Karolina Czarnecka, Klaudia Szafrańska, Piotr Rogucki oraz L.U.C. i Rebel Babel Ensemble.
Inspiracją dla koncertu był przygotowany przez Departament Stanu USA trzygodzinny program telewizyjny o tym samym tytule, wyemitowany 31 stycznia 1982 roku, który zobaczyło 185 milionów ludzi w 50 krajach świata. Amerykański program „Let Poland Be Poland” był w całości poświęcony Polsce i próbom tłumienia dziesięciomilionowego ruchu „Solidarności”. Widzowie mogli wówczas zobaczyć i posłuchać, co o naszej Ojczyźnie mówią m.in.: Kirk Douglas, Henry Fonda, Charlton Heston, Paul McCartney, Max von Sydow, Orson Welles czy Frank Sinatra, który nawet zaśpiewał w języku polskim. W programie wystąpili też Czesław Miłosz i Adam Makowicz.
1300 widzów zgromadzanych w sali koncertowej NOSPR 16 grudnia miało okazję oglądać fragmenty amerykańskiego programu ze stycznia 1982 roku, ale przede wszystkim posłuchać kultowych polskich piosenek o wolności w nowoczesnych jazzowo-brassowych aranżacjach z akcentami muzyki ludowej. Były to m.in. „Nie pytaj o Polskę”, „Niewiele ci mogę dać”, czy „Chcemy być sobą”. – To piosenki, które doskonale opisywały atmosferę tamtych czasów, a zarazem lęki i nadzieje niejednego pokolenia. Teraz usłyszeliśmy je w niezwykłym wykonaniu, niezwykłym czasie i niezwykłym miejscu – mówi Bartosz Wilczak ze Stowarzyszenia Pokolenie, współorganizator wydarzenia. – Tym projektem chcieliśmy podziękować za gest międzynarodowej solidarności z Polską, ale przede wszystkim oddać hołd poległym w tamtych tragicznych wydarzeniach i ich rodzinom – powiedział L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski, autor aranżacji, współtwórca wydarzenia.
Koncert organizowany był przez Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Pokolenie, Towarzystwo Poszukiwań Historycznych, przy wsparciu dotacji celowej budżetu Państwa oraz Totalizatora Sportowego.
oprac. ny
źródło foto: Paweł Janicki/Stowarzyszenie Pokolenie