Solidar Śląsko Dąbrow

Krótszy czas pracy z powodu upałów

Od 6 sierpnia pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu pracują krócej ze względu na upały. O wprowadzeniu krótszego czasu pracy dyrekcja ośrodka zdecydowała po interwencji zakładowej Solidarności. Do czasu spadku temperatur załoga placówki będzie miała dniówki skrócone o półtorej godziny.

Z powodu upałów związkowcy najpierw złożyli wnioski do pracodawcy o zakup biurowych klimatyzatorów. – Dyrektor kupił te urządzenia, ale na panujący obecnie upał okazały się zbyt słabe. W tej sytuacji zwróciliśmy się do zakładowego społecznego inspektora pracy o kontrolę temperatury w naszych biurach. We wszystkich termometr pokazał ponad 30 stopni Celsjusza.  Razem z inspektorem zdecydowaliśmy, że wystąpimy do pracodawcy o skrócenie czasu pracy. Dyrekcja wyraziła na to zgodę – mówi Paweł Łyczek, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Łyczek przypomina, że chociaż przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku wprowadzania krótszego czasu pracy w upalne dni, to jednak nie istnieje w tym zakresie żaden zakaz prawny. – Tu wystarczy tylko dobra wola pracodawcy, jego dbałość o samopoczucie i zdrowie pracowników. Wiadomo, że większość z nas źle znosi tak wysokie temperatury. Dlatego ci pracodawcy, którzy to rozumieją, pozwalają ludziom na wcześniejsze zakończenie pracy w upalne dni – podkreśla przewodniczący.

Sosnowiecki MOPS zatrudnia ponad 300 pracowników.

bg
źródło foto:pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.