Solidar Śląsko Dąbrow

Krótsza praca w Wigilię dzięki Solidarności

Jeszcze kilka lat temu, pracownicy niektórych sieci handlowych spędzali wigilijny wieczór na kasie w markecie zamiast z najbliższymi przy świątecznym stole. Dzięki Solidarności godziny pracy sklepów 24 grudnia zostały skrócone do 14.00. Reguluje to przygotowana przez „S” ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele.  
 
– Choć w mediach o ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele mówi się na okrągło od wielu miesięcy, na ten zapis bardzo rzadko zwraca się uwagę, a jest on bardzo ważny dla pracowników – mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności i inicjator ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
 
Jak wspomina Bujara, jeszcze w 2010 roku markety niektórych sieci handlowych w Wigilię były czynne nawet do godziny 20.00. Wówczas zatrudnieni w nich pracownicy wracali do domów późno w nocy. – Przed świętami do sklepów trafia większa ilość towarów, a więc i pracy jest więcej. Po zamknięciu pracownicy muszą jeszcze posprzątać swoje stanowiska pracy, uzupełnić towar na półkach itd. Jeżeli sklep zamykał się o 20.00, to pracownicy mieli grafiki rozpisane do 21.00 lub 21.30, a później musieli jeszcze jakoś dostać się do domu – tłumaczy Bujara. 
 
Handlowa Solidarność przez wiele lat prowadziła w okresie przedświątecznym kampanię „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”, podczas której związkowcy apelowali do klientów o to, aby nie czekali ze świątecznymi zakupami na ostatni moment, a do pracodawców o skrócenie godzin pracy 24 grudnia. – Co roku rozdawaliśmy przed galeriami handlowymi ulotki, zawsze z dołączonym opłatkiem. Pisaliśmy listy do zarządów sieci handlowych, organizowaliśmy różnego rodzaju happeningi. Wieloletnia praca przyniosła wymierne efekty. Z roku na rok godziny pracy marketów 24 grudnia były skracane. W zeszłym roku wszystkie duże sieci zamknęły swoje sklepy o 14.00. Dzięki ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, która weszła w życie w tym roku, krótsza praca w handlu w Wigilię stała się już nie dobrą tradycją, ale normą uregulowaną przepisami prawa – podkreśla przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność. 
 
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni zaczęła obowiązywać od marca 2018 roku. Wcześniej pod obywatelskim projektem ustawy zainicjowanym przez handlową „S” podpisało się ponad pół miliona obywateli. Ustawa zakłada stopniowe ograniczanie handlu w niedziele. W 2018 roku sklepy mogły być otwarte w co drugą niedzielę. W 2019 roku handlowa będzie tylko jedna niedziela w miesiącu, a w 2020 roku wszystkie niedziele w miesiącu będą wolne od pracy w handlu. 
 
łk
źródło foto:pixabay.com/CC0
 

Dodaj komentarz