Solidar Śląsko Dąbrow

Koszmar premiera

Ponad 20 tys. osób uczestniczyło w pierwszym dniu wielkiej akcji protestacyjnej w Warszawie. – Dzisiejsza data, panie premierze, będzie się panu śniła po nocach jako koszmar – mówił podczas manifestacji w miasteczku namiotowym przed Sejmem przewodniczący Solidarności Piotr Duda.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się w południe pikietami  przed ośmioma ministerstwami – gospodarki, pracy, skarbu, sprawiedliwości, zdrowia, spraw wewnętrznych, rolnictwa i  transportu. Demonstranci przynieśli petycje do szefów tych resortów.  – Ale jak widać rządzący obrazili się na to, że my, jako obywatele naszego kraju, chcemy i będziemy się wypowiadać w bardzo ważnych sprawach. W poszczególnych ministerstwach nie było ministrów, a jest to ich świętym obowiązkiem, bo oni są dla obywateli, a nie odwrotnie. To pokazuje butę, arogancję, hipokryzję rządzących w naszym kraju – mówił Piotr Duda.

Szef „S”  podkreślił też, że jednym z głównych postulatów protestujących jest zmiana w ustawie o referendum ogólnokrajowym.  – Koalicja rządząca mówi: „co wy tam hołoto, my wiemy lepiej”. Jesteśmy tutaj, by głośno mówić o tym, że chcemy zmiany ustawy o referendach. Mamy prawo jako obywatele wypowiadać się. Będziemy się wypowiadać w sprawach społecznych i politycznych – mówił przewodniczący.

Po zakończeniu manifestacji przed Sejmem część uczestników protestu wyjechała z Warszawy, pozostali spędzą noc w miasteczku namiotowym. W czwartek do Warszawy przyjadą kolejne grupy demonstrantów. W tym dniu w miasteczku odbędą się debaty eksperckie dotyczące m.in. problemów przemysłu i służby zdrowia.

Ogólnopolskie dni protestu w Warszawie zorganizowały wspólnie trzy centrale związkowe: NSZZ Solidarność, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Akcję wsparły też inne związki, organizacje społeczene i inicjatywy obywatelskie, wśród nich m.in. Zmieleni.pl, kluby Gazety Polskiej, Solidarni 2010, Rodzina Radia Maryja, NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy czy Polski Związek Działkowców.

Zdjęcia z Ogólnopolskich Dni Protestu zobacz tutaj

Dodaj komentarz