Solidar Śląsko Dąbrow

Korzystne zmiany systemów płac i premiowania

Związkowcy z międzyzakładowej Solidarności z Plastic Omnium w Gliwicach i Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie wynegocjowali z zarządami obu spółek korzystne dla pracowników zmiany w regulaminach płacy i premiowania. W gliwickiej spółce będą one obowiązywać od 1 lipca, a w zakładzie w Kleszczowie funkcjonują od 1 czerwca.
 
Jak podkreśla Joanna Kaznowska, przewodnicząca międzyzakładowej Solidarności w  spółkach Plastic Omnium, korekty miały przede wszystkim na celu unormowanie systemu premiowania w gliwickim zakładzie. –  Do tej pory pracownicy ze stażem pracy powyżej 5 lat otrzymywali tzw. nagrodę stażową po 540 zł brutto. Ale niektórym ją obniżano, np. ze względu na zbyt dużą liczbę absencji chorobowych czy niską jakość produkcji. Teraz uzgodniliśmy z pracodawcą, że do końca tego roku wszyscy będą ją dostawać w pełnej wysokości. Dodatkowo od 1 lipca wprowadziliśmy premię jakościową, po 150 zł brutto dla wszystkich pracowników. Do końca roku ten dodatek też będzie stałym elementem wynagradzania, bez względu na ilość zwrotów. Dopiero od 1 stycznia 2018 roku o jego wysokości decydować będą wewnętrzne i zewnętrzne oceny jakości produkcji – wyjaśnia przewodnicząca.  
 
Podczas negocjacji reprezentanci Solidarności przekonali też zarząd gliwickiej spółki do włączenia od 1 stycznia 2018 roku części nagrody stażowej do płac zasadniczych. W efekcie od początku przyszłego roku płace zasadnicze pracowników, którzy w firmie przepracowali więcej niż 5 lat, wzrosną o 150 zł brutto.
 
Dzięki staraniom Solidarności od 1 lipca wzrosną też zarobki osób nowo przyjętych do pracy w gliwickim Plastic Omnium i będą wynosić 2200 zł brutto. Ta grupa pracowników będzie też do końca roku otrzymywać stałą premię jakościową w wysokości 250 zł brutto.   
 
Z kolei w spółce Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie, w której obowiązywał inny system płac i premiowania, podstawowa zmiana w regulaminie dotyczy włączenia do płacy zasadniczej 20-procentowej premii podstawowej. – Teraz oprócz wyższej stawki  pracownicy co miesiąc będą dostawać jedną premię, a nie jak dotychczas kilka niewielkich dodatków płacowych. Ludzie, którzy dopiero rozpoczęli pracę, dostaną po 300 zł brutto premii, a pozostali pracownicy po 540 zł brutto – informuje Krzysztof Masłowski, przedstawiciel Solidarności w kleszczowskiej spółce.
 
Spółki Plastic Omnium w Gliwicach i Plastic Omnium Auto Exteriors w Kleszczowie zatrudniają łącznie ponad 1200 pracowników. Produkują zderzaki i akcesoria samochodowe. Ich właścicielem jest francuski koncern Plastic Omnium.
 
bea
 

Dodaj komentarz