Koniec sporu w Rosa Europe

Od 1 stycznia 2017 roku wzrosną stawki godzinowe w spółce Rosa Europe w Siewierzu.Wysokość podwyżek będzie uzależniona od liczby lat przepracowanych w firmie. Płace pracowników z najdłuższym stażem wzrosną średnio o 500 zł netto. To efekt porozumienia zawartego przez zakładową Solidarność z pracodawcą.

Największe podwyżki w średniej wysokości 500 zł netto otrzymają pracownicy zatrudnieni w zakładzie powyżej 8 lat. Zarobki osób ze stażem pracy od 5 do 8 lat wzrosną średnio o 150 zł netto. Pracownicy, których zatrudnienie w spółce nie przekracza 5 lat, dostaną podwyżki związane z podniesieniem od nowego roku płacy minimalnej do 2000 zł brutto.

Porozumienie w sprawie wzrostu płac zakończyło spór zbiorowy trwający w Rosa Europe od czerwca. Jak informuje Małgorzata Drabek, przewodnicząca zakładowej Solidarności, w trakcie negocjacji zarząd był skłonny podnieść płace, ale tylko pracownikom produkcyjnym. – Domagaliśmy wzrostu stawek dla wszystkich, bo zarobki w naszej firmie są niewielkie. W tej sytuacji nie mogliśmy pozwolić na to, by część pracowników była z tej podwyżki wyłączona – tłumaczy Małgorzata Drabek.

Podczas rokowań związkowcy odwoływali się m.in. do wyników badania sytuacji ekonomicznej spółki Rosa Europe, które w oparciu o dokumentację finansową zakładu zlecili zewnętrznej firmie. – Z tego badania wynika, że spółka bardzo dobrze prosperuje. Od trzech lat jej roczne zyski wynoszą 7-8 mln zł. Czarno na białym wykazaliśmy, że pracodawcę stać na wyższe wypłaty dla ludzi– mówi Małgorzata Drabek.

Podkreśla również, że obecna podwyżka w Rosa Europe, to pierwszy poważny wzrost płac w siedmioletniej historii spółki. W miesiąc po utworzeniu w zakładzie Solidarności w grudniu 2014 roku, pracodawca z własnej inicjatywy podwyższył załodze stawkę godzinową, ale tylko o 50 gr.

Siewierska Rosa Europe zatrudnia około 250 pracowników. Wśród nich jest blisko 130 pracowników produkcyjnych. Zakład produkuje plastikowe komponenty do sprzętu AGD na potrzeby firmy Elektrolux.

bea
źródło foto/pixaby.com/CC0