Solidar Śląsko Dąbrow

Koniec sporu w Roca Polska

O 10 procent wzrosną od 1 stycznia płace zasadnicze pracowników produkcji w spółce Roca Polska w Gliwicach – to najważniejszy zapis porozumienia zawartego 15 grudnia pomiędzy zarządem a zakładową Solidarnością. Porozumienie zakończyło spór zbiorowy w spółce.

– Oprócz wzrostu płac zasadniczych wynegocjowaliśmy również 15-procentową podwyżkę premii produkcyjnej. O 10 procent wzrosną też dodatki: stanowiskowy i stażowy. Dzięki temu w sumie zarobki pracowników produkcji wzrosną o około 500 zł brutto miesięcznie – mówi Sławomir Kuls, przewodniczący Solidarności w Roca Polska.

Porozumienie zakłada również podwyżki premii za brak absencji o 10 procent. Korzystnie zmienia też zasady jej naliczania. Do tej pory na poszczególnych wydziałach wysokość premii uzależniona była od łącznej liczby absencji chorobowych pracowników. Od nowego roku to świadczenie będzie naliczane indywidualnie.

Kuls podkreśla też, że od grudnia tego roku w firmie ustanowiony został dodatek za pracę w święta w wysokości 130 zł brutto za dniówkę. – Ten bonus ludzie będą dostawać oprócz wypłacanego do tej pory ustawowego 100-procentowego dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną w dni świąteczne – podkreśla Kuls.

Spór zbiorowy w Roca Polska trwał od 13 listopada. Swoje postulaty płacowe związkowcy uzasadniali licznymi odejściami pracowników z zakładu.

Spółka Roca Polska zatrudnia około 460 pracowników produkcyjnych. Zakład wytwarza wyposażenie do łazienek. Należy do hiszpańskiej grupy Roca.

bea
 

Dodaj komentarz