Solidar Śląsko Dąbrow

Koniec akcji protestacyjnej w siedzibie resortu zdrowia

Zakończył się protest okupacyjny w siedzibie Ministerstwa Zdrowia. Uczestniczki akcji protestacyjnej spotkały się z premier Beatą Szydło.  –  Wreszcie zaczęliśmy rozmawiać. Do tej pory tego dialogu nie było – powiedziała po zakończeniu spotkania Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność.
 
Jak informuje podczas spotkania uzgodniono, że dopracowane zostaną projekty ustaw dotyczące minimalnego wynagrodzenia w służbie zdrowia, powstania sieci szpitali, stacji sanitarno-epidemiologiczych i ratownictwa medycznego. – Kolejne rozmowy zaplanowane zostały na przyszły tydzień  – dodaje Halina Cierpiał.
 
– To było dobre rzeczowe spotkanie, rozmawialiśmy o bardzo konkretnych sprawach. Przedstawiciele Solidarności przekazali nam swoje oczekiwania i  wątpliwości. Ustaliliśmy tryb dalszego dialogu. Obydwie strony zobowiązały się do tego, że będą ze sobą rozmawiać na bardziej szczegółowe tematy. Zobowiązałam pana ministra do konkretnych działań. Ustaliliśmy harmonogram spotkań i konsultacji dotyczących projektów ustaw, które w tej chwili przygotowuje resort zdrowia. Czekamy również na opinie Solidarności w sprawie tych projektów – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu rozmów. Premier podkreśliła, że przez ostatnie osiem lat służba zdrowia została zaniedbana.
 
Spotkanie z premier Beatą Szydło i rozpoczęcie rzeczywistego dialogu było najważniejszym postulatem przedstawicieli służby zdrowia, którzy 19 września rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Ministerstwa Zdrowia. Uczestniczki akcji protestacyjnej podkreślały, że dotychczasowe rozmowy z szefem resortu nie przynoszą rezultatów. Bez konkretnych efektów zakończyły się także rozmowy protestujących z ministrem zdrowia i minister Elżbietą Witek z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, do których doszło w nocy z 19 na 20 września.
 
Związkowcy zarzucają ministrowi Radziwiłłowi, że nie wywiązuje się z obietnic dotyczących podwyżek dla wszystkich grup zawodowych w służbie zdrowia i utworzenia sieci szpitali. Rozmowy dotyczące tych kwestii miały ruszyć w czerwcu. Jak poinformowała Joanna Lukosek, wiceprzewodnicząca Solidarności służby zdrowia w Regionie Śląsko-Dąbrowskim minister Radziwiłł wprawdzie przedstawił projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, ale zabrakło w nim odniesień do wszystkich grup zawodowych zatrudnionych w służbie zdrowia.
 
aga
źródło foto: flickr.com/Lukas Plewnia

 

Dodaj komentarz