Konflikt w spółce należącej do JSW Koks

Organizacje związkowe działające w należącej do JSW Koks spółce BTS w Dąbrowie Górniczej domagają się wypłacenia pracownikom świadczeń zapisanych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Chodzi o nagrodę z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz dodatkową nagrodę roczną. Protestujący zapowiadają wszczęcie sporu zbiorowego i deklarują gotowość do strajku.

4 grudnia przedstawiciele związków zawodowych spotkali się z zarządem spółki, aby uzgodnić wysokość tegorocznych nagród świątecznej i rocznej. – Prezes spółki pan Zygmunt Kopczyński w ogóle nie rozpoczął z nami negocjacji. Poinformował jedynie, że w tym roku nagrody nie zostaną wypłacone. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Pan prezes zlekceważył pracowników, stronę społeczną i złamał zapisy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który gwarantuje pracownikom te nagrody. Negocjacje powinny dotyczyć jedynie ich wysokości – informuje Zenon Fiuk, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność JSW Koks S.A., która zasięgiem swojego działania obejmuje spółkę BTS.

Po tym spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych skierowali do prezesa Kopczyńskiego pismo, w którym domagają się wypłacenia pracownikom nagrody z okazji Świąt Bożego Narodzenia w wysokości 1200 zł brutto oraz nagrody rocznej wynoszącej 2000 zł brutto. Równocześnie poinformowali, że jeżeli te żądania nie zostaną spełnione, 10 grudnia w firmie rozpocznie się spór zbiorowy. – Nie ma naszej zgody na takie postępowania. Wykorzystamy możliwości, jakie daje ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych i nie zawahamy się, by przeprowadzić akcję strajkową – dodaje Zenon Fiuk.

Równocześnie reprezentanci organizacji związkowych zwrócili się z pismem do Mariusza Soszyńskiego, członka zarządu JSW Koks S.A. o odwołanie prezesa Kopczyńskiego i Rady Nadzorczej spółki BTS. W swoim wystąpieniu podkreślili, że zachowanie prezesa w rażący sposób odbiega od rzetelnego zarządzania spółką. W ich ocenie utracił on zaufanie strony społecznej, co uniemożliwia dalszą współpracę.

BTS sp z o.o należy do  JSW Koks S.A. Firma zajmuje się m.in. świadczeniem usług transportowych i cateringiem. Zatrudnionych w niej jest 260 pracowników.

aga