Konflikt płacowy w spółce Gimplast w Sosnowcu

Podwyżki wynagrodzeń o 150 zł brutto domaga się Solidarność w spółce Gimplast w Sosnowcu. Związkowcy żądają również wprowadzenia do regulaminu wynagradzania premii świątecznej i wakacyjnej.

Spór zbiorowy w tej sprawie trwa w firmie od siedmiu miesięcy. Jak argumentuje Izabela Będkowska, przewodnicząca Solidarności w firmie Bitron Poland w Sosnowcu, która zasięgiem swojego działania obejmuje Gimplast, postulat wzrostu wynagrodzeń pracowników o 150 zł brutto, nie jest wygórowanym żądaniem. – Wynagrodzenia w Gimplaście są niskie, zbliżone do płacy minimalnej, a znaczących podwyżek nie było w firmie od 8 lat. Zarobki rosną tylko wtedy, gdy podnoszona jest płaca minimalna – mówi Izabela Będkowska.

Oprócz podwyżek związkowcy domagają się zapewnienia pracownikom spółki corocznej premii wakacyjnej oraz premii z okazji Świąt Bożego Narodzenia i wprowadzenia gwarancji wypłacenia tych świadczeń do regulaminu wynagradzania. – Rozmowy są bardzo trudne, pracodawca nie chce się zgodzić na jakiekolwiek ruchy płacowe i odrzuca nasze postulaty. Trudno tutaj mówić o dialogu. W protokole rozbieżności kończącym pierwszą turę rozmów podkreślił, że nie przewiduje podwyżek  ani w tym roku, ani w ciągu najbliższych lat – dodaje przewodnicząca.

Spór zbiorowy w firmie wszedł w etap mediacji, co oznacza, że kolejne negocjacje między Solidarnością i zarządem firmy toczyć się będą w obecności mediatora.

Gimplast jest włoską firmą produkującą wyroby gotowe z gumy i tworzyw sztucznych do sprzętu AGD.  Zakład w Sosnowcu zatrudnia ok. 180 osób.

aga
źródło foto:pixabay.com/CC0