Solidar Śląsko Dąbrow

Koncert poświęcony pamięci ofiar stanu wojennego

Koncertem słynnego tenora Andrei Bocellego zainaugurowano 28 listopada w Katowicach regionalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Występ artysty był hołdem złożonym dziewięciu górnikom poległym podczas pacyfikacji kopalni Wujek, ich rodzinom oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego i represjonowanym. Poległym górnikom Bocelli zadedykował utwór „Sancta Maria”. Przejmujące wykonanie arii zostało nagrodzone owacją na stojąco.

Na widowni sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zasiedli m. in. członkowie rodzin zamordowanych górników, uczestnicy strajków z grudnia 1981 roku, represjonowani opozycjoniści z czasów PRL, działacze „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentowała jego doradczyni Zofia Romaszewska, działaczka Komitetu Obronny Robotników i NSZZ „Solidarność”.

– Ten koncert jest dla was, dla was wszystkich. Dla tych, co stracili swoich najbliższych – ojców, mężów, braci, wujków, kuzynów, przyjaciół. Dla was, do których strzelano, gazowano, pobito – nie tylko w kopalni Wujek, ale w całej Polsce. Dla tych tysięcy aresztowanych, internowanych, wyrzucanych z pracy, uczelni i szkoły. Dla tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia naszej ojczyzny – mówił przed koncertem szef Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku Krzysztof Pluszczyk. Zaznaczył, że to także wyraz podziękowania dla lekarzy, pielęgniarek, którzy ratowali życie rannym i ukrywali ich w szpitalnych pomieszczeniach oraz dla prawników reprezentujących górników w trakcie komunistycznych procesów, a także dla wszystkich tych, którzy bronili wówczas pamięci o ofiarach stanu wojennego i dbają o ich pamięć do dziś.

W liście do uczestników koncertu premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że masakra górników w kopalni Wujek była największą zbrodnią stanu wojennego. – Nie możemy zapomnieć, jak wielką ofiarę w walce o wolność ojczyzny złożyli górnicy z Wujka. Dziś, gdy Polska jest wolna i niepodległa, musimy pamiętać, że zawdzięczamy ją także ludziom, którzy w mrocznych czasach komunizmu potrafili dokonać wyboru między dobrem a złem, między wolnością a zniewoleniem – napisał szef rządu w liście odczytanym przez posła Waldemara Andzela.

Koncert składał się dwóch części. W pierwszej artysta prezentował słynne arie i duety operowe wraz z sopranistką Francescą Maionchi, m.in. z „Rigoletta”, „Cyganerii”, „Traviaty” i „Nabucco”. W części drugiej prezentował m.in. pieśni neapolitańskie oraz standardy muzyki rozrywkowej i filmowej. W tej odsłonie w duetach z Bocellim wystąpiła Illaria Della Bidia. Szczególnym momentem koncertu było wykonanie pieśni Leonarda Cohena „Hallelujah”. Andrea Bocelli zaśpiewał ją wspólnie ze swoją 9-letnią córką Virginią, akompaniując jej na gitarze.

Podczas koncertu artyście towarzyszyli muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Carlo Berniniego, Chór Polskiego Radia i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.

ny
źródło foto: Tomasz Tołłoczko/Biuro Programu Niepodległa