Solidar Śląsko Dąbrow

Komisja Krajowa o wyborach

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zakończyła w środę dwudniowe obrady w Gdańsku. Podczas drugiego dnia posiedzenia związkowcy dyskutowali m.in. o nadchodzących wyborach parlamentarnych. Efektem debaty jest przyjęty przy zaledwie 3 głosach przeciwnych się apel w sprawie wyborów. – W 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania naszego Związku – wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania wolności, ale były też walką o godność ludzi pracy – KK NSZZ „Solidarność” apeluje do wszystkich członków i sympatyków Związku o korzystanie z wywalczonych z takim trudem praw obywatelskich poprzez udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych – głosi treść apelu. Podkreślono w nim, że udział w wyborach jest „nie tylko prawem, ale nade wszystko obowiązkiem. Tylko w ten sposób możemy właściwie zagospodarować naszą wolność”.

Komisja Krajowa zaapelowała w dokumencie o „wybór osób, które swoją dotychczasową postawą gwarantują uczciwą służbę publiczną i deklarują działanie na rzecz realizacji praw pracowniczych, bezpiecznie i godnie wynagradzanej pracy, stałego zatrudnienia, rzeczywistego dialogu społecznego. – Wybierzmy ludzi i ugrupowania, które chcą budować Polskę solidarną, opartą na chrześcijańskiej tradycji, prawdziwie równych szans, Polskę dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych – głosi treść przyjętego dzisiaj apelu.

Związkowcy zapoznali się również ze stanem przygotowań do zaplanowanej na 17 września euromanifestacji we Wrocławiu. To akcja Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, jej organizacją zajmuje się NSZZ Solidarność. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie wtedy kilka tysięcy związkowców z całej Europy. Wielotysięczną reprezentację wystawią NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Swój udział zapowiedziała też Solidarność Rolników Indywidualnych. – Zbiórka wyznaczona jest na godz. 13.00 na Stadionie Olimpijskim – poinformował Jarosław Krauze, skarbnik dolnośląskiej „S”, odpowiedzialny za organizację akcji. – Stamtąd przejdziemy na wrocławski Rynek, po drodze mijając m.in. Halę Stulecia, gdzie właśnie wtedy obradować będą unijni ministrowie finansów.

Podczas pierwszego dnia obrad omawiano m.in. akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o podniesieniu płacy minimalnej. – Zebraliśmy ostatecznie 306 tys. podpisów. Tyle ile potrzeba – powiedział Piotr Duda, pełnomocnik Komitetu. – Jesteśmy po spotkaniach z klubami parlamentarnymi. – Większość: PiS, SLD i PSL, chce przyjęcia naszego projektu. PO chce nad projektem pracować. Pierwsze czytanie projektu odbędzie się 15 lub 16 września – dodał.

We wtorek przewodniczący Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla poinformował o inicjatywie dotyczącej budowy w Gdańsku pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Wezwał do wsparcia finansowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika. – By jeszcze w tym roku poświęcić pomnik i odsłonić go – powiedział.

Związkowcy rozmawiali również o konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom. Patronat nad nim objął prezydent Bronisław Komorowski. Do konkursu zgłoszono ostatecznie 24 firmy. 5 września zostaną wyłonieni laureaci konkursu.

źródło: Dział Informacji KK

Dodaj komentarz