Solidar Śląsko Dąbrow

Kolejne wozy strażackie dla jednostek OSP

Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Ochotnicza Straż Pożarna w Mysłowie w gminie Koziegłowy otrzymała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Do końca tego roku podobne pojazdy przekazane zostaną ponad 30 jednostkom OSP.
 
Uroczystość przekazania nowego pojazdu strażakom z Mysłowa odbyła się 5 września. Wzięli w niej udział Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczowski oraz przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści.
 
Środki na zakup wozu pochodziły m.in. z „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych” realizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Ten wóz dopiero co trafił w ręce strażaków z Mysłowa, a już zdążył zaliczyć akcję usuwania powalonych przez nawałnicę drzew. To jasny dowód na to, jak bardzo potrzebny jest dobry sprzęt, którym muszą posługiwać się strażacy – mówi Tomasz Bednarek.
 
To nie jedyne wsparcie, na jakie może liczyć Ochotnicza Straż Pożarna. 21 września WFOŚiGW w Katowicach uruchomił kolejne programy dla tego typu jednostek. Pierwszy z nich zakłada pomoc w termomodernizacji remiz. Na ten cel w formie dotacji i pożyczek przeznaczone zostaną 3 mln zł. – Spodziewamy się, że skorzysta z tego około 30 jednostek – zaznacza Tomasz Bednarek. Jak podkreśla, pieniądze na termomodernizację remiz strażackich przekazane zostaną po raz pierwszy. – Fundusz od lat finansuje wymianę samochodów strażackich i sprzętu, ale zauważyliśmy, że ich siedziby wołają o pomoc. Postanowiliśmy im wyjść na przeciw – mówi prezes Bednarek. Kolejny projekt realizowany przez Fundusz dotyczy wyposażenia jednostek OSP i jest wart 400 tys. zł. 
 
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera zarówno ochotniczą, jak i Państwową Straż Pożarną. Tylko w tym roku wspólnie z NFOŚiGW przekaże jednostkom strażackim łącznie ok. 20 mln zł. W ciągu ostatnich pięciu strażacy otrzymali 67,3 mln zł, z czego 10,7 mln zł pochodziło ze środków NFOŚiGW. Te pieniądze pozwoliły m.in. na dofinansowanie zakupu przeszło 200 pojazdów. 
 
Agnieszka Konieczny
źródło foto: www.wfosigw.katowice.pl
 
 
 

Dodaj komentarz