Solidar Śląsko Dąbrow

Kochają firmę i dostali podwyżki

Specjalne premie nawet 1900 złotych brutto dla najmniej zarabiających oraz podwyżki wynagrodzeń średnio o 3,1 proc. – to najważniejsze zapisy porozumienia zawartego pomiędzy Solidarnością w Saint Gobain Construction Products Polska a dyrekcją spółki. – To pierwsze od dwóch lat podwyżki w firmie – mówi Bogusław Superat, szef zakładowej Solidarności.

Porozumienie zakończyło trwające od początku roku spór zbiorowy w firmie. – Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że  spór doprowadzi do referendum strajkowego. W końcu udało się jednak zawrzeć kompromis i myślę, że to porozumienie jest sukcesem obu stron – podkreśla Superat

Zgodnie z zapisami porozumienia wynagrodzenia pracowników wzrosną średnio o 3,1 %, przy czym dla pracowników, których wynagrodzenie zasadnicze nie przekracza 5 tys. zł brutto, została zagwarantowana podwyżka w wysokości 160 zł.  – Podwyżka wynagrodzeń następuje z dniem 1 stycznia 2011 roku, co oznacza, że wszyscy pracownicy otrzymają odpowiednie wyrównanie  razem z najbliższą wypłatą – mówi szef zakładowej „S”

– Podczas rozmów z pracodawcą podkreślaliśmy, jak mocno pracowników dotyka gwałtowny wzrost cen artykułów pierwszej potrzeby i kosztów utrzymania. Udało się nam wynegocjować jednorazowe premie specjalne, które choć częściowo mają zrekompensować skutki trudnej sytuacji rynkowej. Najwyższe premie, 1900 zł brutto, otrzymają pracownicy zarabiający najmniej, czyli w przedziale od minimalnej płacy do 2800 zł brutto. Dla pracowników zarabiających więcej, te premie będą odpowiednio niższe – dodaje Superat .

Dodatkowo ustalono też, że  w 2011 r. odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zostanie zwiększony o 100 000 zł.  Ponadto podjęta została decyzja, że dla pracowników Saint-Gobain Construction Products Polska i ich rodzin zostanie wprowadzony rozszerzony program prywatnej opieki medycznej, który zastąpi świadczenie w postaci posiłków w miejscu pracy.

Negocjacje płacowe w Saint-Gobain odbiły się sporym echem w mediach, dzięki wylansowanemu przez zakładową Solidarność hasłu „Kocham firmę, ale chcę podwyżkę”. Plakietki z takim hasłem i logo Solidarności nosili pracownicy w trakcie sporu zbiorowego.

Saint-Gobain to czołowy producent materiałów stosowanych w budownictwie. W kilku zakładach w kraju zatrudnia ok. 930 pracowników. Największy zakład znajduje się w Gliwicach, gdzie pracuje 1/3 załogi spółki.
 

Dodaj komentarz