Kochają Fiata, ale chcą podwyżkę

Przed tyską fabryką Fiat Auto Poland odbył się wiec protestacyjny pod hasłem „Kocham firmę, ale chcę podwyżkę”. Od poniedziałku zakładowa Solidarność rozdaje pracownikom plakietki z takim napisem oraz z logo związku. 10 marca w FAP rozpoczął się spór zbiorowy. Związkowcy domagają się podwyżki płac dla wszystkich pracowników.

– Licznym, solidarnym udziałem pokażmy, że oczekujemy sprawiedliwych podwyżek, odpowiadających wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników FAP. Nasza fabryka jest  najlepszym europejskim zakładem Fiata, a płace są nie tylko najniższe, ale wielokrotnie niższe od obowiązujących w innych zakładach. Słowem wymaga się od pracowników najwyższej jakości oraz wydajności, oferując w zamian najniższe zarobki – powiedziała podczas wiecu Wanda Stróżyk, przewodniczaca zakładowej Solidarności.

Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności zwrócił uwagę, że pracownikom Fiata, który to w ostatnich latach bił wszelkie rekordy produkcji, należy się rekompensata gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania. Wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie przy negocjacyjnym stole, zwłaszcza, że w innych spółkach motoryzacyjnych w naszym regionie takich, jak np. Isuzu czy Opel, pracownicy zdołali wywalczyć podwyżki wynagrodzeń. – W innym przypadku na następny wiec przyjedziemy znacznie większą grupą – zapowiedział przewodniczący.

W akcji protestacyjnej wzięło udział przeszło 1000 pracowników. Od początku tygodnia związkowcy rozdają pracownikom plakietki z napisem: „Kocham firmę, ale chcę podwyżkę” oraz z logo związku. – Plakietki rozchodzą się jak świeże bułeczki. Przypinają je wszyscy pracownicy, bez względu na to czy są członkami naszego związku, czy też nie – relacjonuje Wanda Stróżyk.

Solidarność w FAP domaga się 500 zł podwyżki dla każdego pracownika oraz zmiany sposobu wyliczania premii efektywnościowej. W odpowiedzi na postulaty związkowców kierownictwo spółki proponuje wzrost wynagrodzeń średnio o 150 zł oraz utworzenie kolejnej miesięcznej premii produkcyjnej w kwocie 60 zł brutto od 1 czerwca. Od 10 marca w zakładzie trwa spór zbiorowy.